ADRA a vysoké školy?! To spolu nějak souvisí???
Ano…!
A protože je léto, období akademického volna, je ideální čas právě pro aktualitu k působení našeho vzdělávacího oddělení na vysokých školách! ADRA totiž měla velké štěstí a už před více než 15 lety se jí jako jedné z mála neziskových organizací povedlo s nimi začít spolupracovat!

Začalo to nevinně. 

Ke spolupráci nás tehdy lákalo jak vzdělávání studentů o globálních problémech, tak i získání mladých lektorských sil. Ty jsme potřebovali na práci s ještě mladšími studenty a žáky ze základních a středních škol. Pro ně jsme tehdy po celé republice nabízeli výukové programy právě ke globálním problémům, které pro nás vedli právě proškolení studenti nejrůznějších vysokých škol. Konkrétně to vše začalo v roce 2006 na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Jejím studentům jsme nabízeli volitelný seminář „Globální rozvojové vzdělávání“. Tak to byl začátek…

Jak se daří spolupráce DNES?

Globální vzdělávání pro střední a základní školy se za posledních několik let velmi úspěšně rozvinulo v centrech ekologické výchovy, jichž máme po celé republice hustou síť.

Nejen proto jsme se rozhodli maximálně využít příležitosti, která se nám před lety naskytla – „prorazit dveře akademického světa“. Dnes tedy působíme na těchto vysokých školách, většinou na jejich pedagogických fakultách nebo v jejich vzdělávacích studijních programech:

O co nám jde?

Díky výuce na VŠ máme možnost studentům skrze Cíle udržitelného rozvoje OSN obecněji přiblížit a shrnout problémy planety. Následně se s nimi věnujeme konkrétním globálním problémům, které souvisí s jejich oborem. Součástí výuky je samozřejmě i motivování studentů k převzetí vlastní odpovědnosti za globální problémy a doporučení, jak mohou přispět ke zlepšení. Možná se budete divit, ale takovou moc máme všichni. Může to začínat už jen nákupem fairtrade kávy, kterou každé ráno pijeme, přes volbu šetrnější dopravy do práce – pěšky, na kole či MHD než vlastním autem, až třeba po volbu šetrnějšího pracího prášku nebo nové elektrotechniky dle energetického štítku při nákupech aj.

Chcete se v těchto jednoduchých tricích šetrnějších k planetě také zorientovat i vy? Desatero domácí ekologie vám v tom jistě velmi jednoduše a rychle pomůže!

To nejdůležitější nakonec.

Díky výuce na VŠ se dostaneme ke studentům pedagogických oborů. Právě ti budou mít v budoucnu tu moc vzdělávat dnes možná ještě nenarozené děti. Seznamujeme je nejen s planetárními problémy, ale hlavně se způsoby, jak o nich vzdělávat. To studenti během výuky zažijí na vlastní kůži! Studenti si při našich workshopech totiž sami zkouší úkoly do výuky jako jsou rozhovory ve dvou nebo ve skupinách; hledání odpovědí na otázky z videí, textů; nad souvislostmi problémů planety a jejich životů aj.

„Jedno velké díky za otvírání takových témat a za mnoho užitečných informací“
„Kurz je zajímavý a určitě plný zajímavých informací.“
„Velmi se mi líbila ukázka konkrétních příkladů.“
– hodnocení workshopů pohledem zúčastněných studentů

Možná se budete divit, ale o globálních tématech jde učit v podstatě ve všech předmětech. Od zeměpisu, kde se můžeme věnovat hospodářství, surovinovým zdrojům zemí na světě v souvislosti s udržitelností jejich využívání. Přes biologii, kde lze žáky seznamovat nejen s ohroženými živočichy a se způsoby, jak člověk ovlivňuje ekosystémy, v nichž žijí.  Až po hudebku, díky které mohou žáci poznávat kultury a bohatství nejrůznějších národů. A mnoho dalších předmětů…

Pořád si neumíte představit, jak to může probíhat? Snad vám naše lekce, které do praxe nabízíme jak už vystudovaným učitelům, tak i právě těm studujícím, napoví.

Co jsme zatím za rok 2024 při spolupráci s vysokými školami zvládli?

  • S vysokoškolskými studenty jsme tento rok zatím prošly 27 workshopy.
  • Spolupracovali jsme s 12 vysokoškolskými pedagogy.
  • Navštívili jsme všech 6 výše zmiňovaných vysokých škol.

TĚŠÍME SE NA VÁS V ZIMNÍM SEMESTRU!