
Oddělení globálního vzdělávání
Týdny globálního vzdělávání
Zveme vás na letošní ročník Týdnů globálního vzdělávání na téma „Svět se mění, jsme na stejné lodi“, který se tentokrát uskuteční online formou a to od 2.–25. října 2023. A Oddělení globálního vzdělávání ADRA je i letos jeho součástí!
Oddělení globálního vzdělávání ADRA Vás letos zve na:
Proč se zúčastnit?
Chceme podporovat a propojovat všechny, které zajímají globální témata a není jim lhostejný osud naší planety a budoucích generací. V Týdnech GV tak:
- získáte aktuální informace k tématům GV – environmentálním a globálním problémům, multikulturalitě, migraci, globálnímu fungování světa a společnosti aj.;
- seznámíte se s novými metodami, které využijete nejen v GV;
- načerpáte inspiraci, jak GV témata představovat srozumitelnou formou dětem, žákům a studentům;
- společně sdílíme zkušenosti a postupy, které se nám osvědčily v praxi.
Témata a předchozí ročníky

2022 Svět se mění. A my s ním.
Zveme vás na letošní ročník Festivalu globálního vzdělávání na téma „Jak v dnešním propojeném světě žít udržitelně a co pro to můžeme udělat my jako jednotlivci, studenti, učitelé a občané?“ Program celé akce, která se bude konat 22.–24. listopadu 2022, najdete ZDE.

2021 Klima se mění. A co my?
Změna klimatu je tématem Festivalu GRV i letos. Přijďte načerpat inspiraci třeba na náš workshop „Řekni to příběhem aneb jak s globálními tématy zaujmout žáky a další posluchače“. I další program bude stát za to. Více se dozvíte v pozvánce.

2020 Klima se mění, a my s ním!
Pandemie Covid-19 vstoupila do života každého z nás, dovolila nám nahlédnout a náš způsob života, hodnoty a vedení politik z nového úhlu pohledu. Pandemie však neovlivnila jen lidi, ale i životní prostředí, které díky dočasnému zpomalení světové ekonomiky dostalo šanci se nadechnout. Prohlášení si můžete prohlédnout ZDE.

2019 Klima se mění. A co my?
Proč bychom my v Česku měli řešit plasty v oceánu, když ani nemáme moře? Však je to jenom jeden kelímek od kafe…Jedinec stejně nic nezmůže…Prohlášení si můžete přečíst ZDE.

2018 Mysli globálně, jednej lokálně
Pojďme začít jednat tak, abychom společně utvářeli takový svět, ve kterém chceme žít. Zapojte se i Vy! Najdete zde metodiku jak se žáky uspořádat akci a podpořit je v globálním myšlení a lokálním jednání!

2017 Tvoje cesta, tvoje stopa
Cestování do různých koutů světa se stalo pro mnohé z nás úplnou samozřejmostí. Navštívit cizí země, vnímat krásu přírody, vidět známé i méně známé památky, ale i poznávat život lidí nejrůznějších kultur. Stačí sbalit batoh, nasednout na vlak, do letadla či auta a vyrazit. A za pár dní se pak můžeme pochlubit vším, co jsme viděli a prožili…

2016 Svět v bezpečí
Zastat se slabšího, upozornit na nespravedlnost, nepodléhat předsudkům, aktivně se zapojovat do rozhodování o svém okolí, hájit své občanské svobody. Existuje mnoho způsobů, jak může každý z nás přispět k proměně světa na bezpečnější a přátelštější místo.
Co jsou Týdny globálního vzdělávání?
Týdny globálního vzdělávání je celoevropská akce pořádaná od roku 1999 North South Centre při Radě Evropy, která je zaměřená na vzdělávací aktivity v oblasti globálního vzdělávání. Při workshopech, v přednáškách a v diskuzích hledá možnosti, jak prohlubovat porozumění, respekt a spravedlnost mezi lidmi různých kultur a částí světa. Chce měnit zažité společenské postoje a podporovat přijetí zodpovědnost za kvalitu života. Zkoumá problémy planety, našeho místa k žití a chce vést k jejich řešení v našem okolí i ve světě.
S kým spolupracujeme?
Do Týdnů globálního vzdělávání se mohou zapojit jak školy všech stupňů, tak i česká veřejnost v Praze, v Brně, v Olomouci a v dalších místech v ČR na prezenčních i online akcích pořádaných organizacemi ADRA, ARPOK, Charita Česká republika, Člověk v tísni – Varianty a Česká koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) sdruženými v Českém fóru pro rozvojovou spolupráci (FORS).