Zapojte se do dobrovolnictví
Zapojte se do dobrovolnictví
Potřebujete více informací k dobrovolnictví?
Stále váháte, jestli je pro vás dobrovolnictví to pravé a zda byste to zvládli? Nebo potřebujete více informací o tom, jak se stát dobrovolníkem či dobrovolnicí? Připravili jsme pro vás přehled nejčastějších dotazů k tomu, co dobrovolnická práce obnáší.
Spolupracujeme s desítkami zařízení po celé republice. Pomáhat tak můžete v domovech pro seniory, v nemocnicích, dětských domovech, centrech sociální pomoci i dalších organizacích. Svůj čas můžete věnovat dětem, osamělým seniorkám a seniorům, dlouhodobě nemocným, lidem s mentálním či zdravotním postižením i lidem na sklonku života. Vyberte si dobrovolnické centrum, které máte nejblíže, a podívejte se, s jakými organizacemi spolupracuje. Sami se pak můžete rozhodnout, kde se budete věnovat dobrovolnické činnosti, s kým se budete cítit příjemně a jaká pomoc vám dává smysl.
Pro začátek vyplňte kontaktní formulář a my vás pozveme na osobní schůzku či úvodní školení, kde si povíme vše o tom, co dobrovolnictví obnáší. Zjistíte zde potřebné informace a uděláte si představu, kam můžete ve vašem okolí jako dobrovolník docházet. Pak už si jen vyberete, s kým se budete cítit dobře, vyřídíme potřebnou administrativu a můžete začít pomáhat. Nenecháme vás v tom, na první schůzku půjdeme s vámi a i nadále budeme k dispozici, když si s něčím nebudete vědět rady.
Vůbec ne. Je jen na vás, kolik času dobrovolnictví věnujete. Naši dobrovolníci a dobrovolnice obvykle dochází za svými klienty 1 x týdně na 2 hodiny. I během jedné „obyčejné hodiny“ však můžete proměnit život nejen sobě, ale i někomu jinému. Vaše časové možnosti s vámi vždy probereme a domluvíme docházení tak, aby vyhovovalo oběma stranám.
Školení pro zájemce a zájemkyně o dobrovolnictví probíhají pravidelně v našich centrech po celé republice. O termínech informujeme na webech či facebookových stránkách. Vždy nás také můžete kontaktovat mailem nebo telefonicky, stačí si vybrat pobočku, kterou máte nejblíže. Podívejte se na seznam dobrovolnických center ADRA.
Nejdůležitější je chuť pomáhat a ochota věnovat svůj čas druhým. Pro dobrovolnickou službu nepotřebujete žádné speciální vzdělání či schopnosti. Přesto však jsou určité podmínky, které musíte splňovat a které vyplývají ze zákona. Jejich smyslem je chránit jak naše klienty, tak dobrovolníky a dobrovolnice samotné. Proto se dobrovolníkem může stát každý občan ČR starší 15 let, který doloží čistý výpis z rejstříku trestů a potvrzení od lékaře, že může dobrovolnickou činnost vykonávat (oba tyto doklady vám proplatíme).
Kromě vašeho času a energie vůbec nic. Dokumenty, které je potřeba si opatřit (lékařské potvrzení a výpis z rejstříku trestů) vám proplatíme, stejně tak vám můžeme proplatit i cestovné (v rámci hromadné dopravy).
Ano, můžete. ADRA koordinuje dobrovolnictví v rámci akreditovaného programu. Na požádání vám koordinátor/ka dobrovolnictví vystaví potvrzení o dobrovolnické činnosti, tzv. Osvědčení o vykonané dlouhodobé dobrovolnické službě.
Některá z našich dobrovolnických center spolupracují s dětskými domovy, Klokánky či kojeneckými ústavy. Pokud se chcete věnovat dobrovolnické práci u dětí, kontaktujte nás prostřednictvím formuláře.
Ano. Díky finanční podpoře z programu Evropský sbor solidarity (European Solidarity Corps) společně s ADRA Slovensko v letech 2024 – 2026 vyšleme celkem 24 dobrovolnic a dobrovolníků do zahraničí, kde se zapojí do probíhajících humanitárních projektů v Srbsku, Zambii nebo Ugandě. Vše je plně hrazené, včetně pojištění, ubytování v místě projektu, dopravy, výdajů spojených s vycestováním a drobného kapesného. Zájemci a zájemkyně ale musí projít výběrovým procsem , který má několik fází. Podrobné informace zjistíte na stránce věnované dobrovolnictví v zahraničí.