Učíme v souvislostech

Oddělení globálního vzdělávání

Komiksová soutěž ADRA

I letos se můžete těšit na Komiksovou soutěž ADRA

Baví tě malování, kreslení nebo focení? Máš rád/a komiksy? Není ti lhostejné, jak vypadá svět kolem tebe? Nakresli vlastní komiks a vyhraj super ceny!

Každoročně vyhlašujeme soutěž o nejlepší komiks na téma Cíle udržitelného rozvoje. Jestli se chceš zapojit, vyber si jeden ze 17 globálních rozvojových cílů a představ ho prostřednictvím komiksu. Téma zpracuj podle sebe, třeba jako dobrodružný či humorný příběh. Nebo můžeš vyjít z osobní zkušenosti, jak ty sám/sama daný cíl (ne)naplňuješ. Komiks může být zpracován libovolnou technikou (kresba, malba, fotostory, koláž) ve formátu A3.

V ročníku 2021/22 mohli vítězky a vítězové porovnat svá díla i s autory z Portugalska, Slovinska a Polska, kde soutěž také probíhala. Podívej se na projekt Talking Bubbles.

Nakresli vlastní komiks a vyhraj super ceny

Co můžeš vyhrát?

KOMIKSOVÝ WORKSHOP

Vyhrát můžeš workshop s komiksovou ilustrátorkou Hannou Kovtun.

Komiksové ceny

Vítězky a vítězové také dostanou ceny od našich sponzorů. Těšit se mohou na komiksové knihy, časopisy, výtvarné potřeby a poukazy na další kurzy.

Vernisáž a výstava

Pro výherkyně a výherce je připravena slavnostní vernisáž a výstava jejich děl v Café Therapy v Praze.

Cíle udržitelného rozvoje

Hlad, chudoba, nerovnost nebo znečištění životního prostředí patří mezi největší světové problémy současnosti. Cíle udržitelného rozvoje ukazují cestu, jak tyto problémy zmírnit či úplně odstranit. Plán schválený OSN v roce 2015 obsahuje celkem 17 cílů, kterých by mělo být dosaženo do roku 2030.

Zdá se ti to ambiciózní? To také je. Ambiciózní však neznamená nereálné. Dokument přímo navazuje na předchozí plán Rozvojové cíle tisíciletí, který si kladl za cíl třeba snížení dětské úmrtnosti či odstranění hladu. A výsledek? Úmrtnost dětí klesla o polovinu a stejně tak i počet podvyživených lidí v rozvojových zemích. Pro úplné splnění všech cílů je však potřeba v práci pokračovat.

V současné době jsme propojeni s různými částmi světa více než kdy dříve. Oblečení i jídlo se dováží tisíce kilometrů a naopak třeba naše odpadky končí v oceánech na druhé straně zeměkoule. Proto se i Cíle udržitelného rozvoje  týkají nás všech a jejich úspěšné naplňování je i naším společným zájmem a odpovědností.

Kdo se může přihlásit?

Soutěže se mohou účastnit jednotlivci od 10 let do 20 let nebo třídní kolektivy od 6. třídy ZŠ až do 4. ročníku SŠ. Jednotlivci se mohou přihlašovat sami, za celé třídy vyplňuje přihlášku vyučující. Více o průběhu soutěže najdete v pravidlech.

INFORMACE PRO JEDNOTLIVCE

Jaký je postup při zapojení do soutěže?

POŠLI nám hotové dílo emailem a poštou:

  1. elektronicky (stačí fotografie, pro kontrolu) – soubor pojmenuj ve tvaru PŘÍJMENÍ_JMÉNO_CÍL a zašli na petra.svatkova@adra.cz
  2. papírově/poštou (originál potřebujeme pro zhodnocení a případné zařazení do výstavy) – Do obálky vlož komiks, na jehož zadní straně bude uvedeno tvé jméno a příjmení a název cíle, kterého se komiks týká. Na obálku uveď heslo: KOMIKSOVÁ SOUTĚŽ a zašli poštou na adresu:

OPRAVDOVÝ SVĚT
Petra Svatkovvá
ADRA, o. p. s.
Markova 600/6
Praha 5 – Jinonice, 158 00

VYTVOŘ komiks libovolnou technikou ve formátu A3.

Komiksová soutěž

VYPLŇ registrační formulář pro jednotlivce. 

PROSTUDUJ stránky a informace o agendě 17 Cílů udržitelného rozvoje,  podívej se na kategorie, ve kterých můžeš soutěžit, a jaké ceny můžeš v jednotlivých kategoriích vyhrát.

Pro inspiraci můžeš mrknout na naši FB stránku, nebo IG profil, kde se tématům věnujeme.

PŘEČTI SI pravidla, pro inspiraci jsme připravili i komiksové tipy a triky.

INFORMACE PRO VYUČUJÍCÍ

Máte zájem zapojit svou třídu do soutěže?

PODPORUJÍ NÁS

Na koho se obrátit?

Komiksovou soutěž má u nás na starosti Petra. Určitě se na ni obraťte s jakýmkoliv dotazem.

Petra Svatková

Koordinátorka Komiksové soutěže
+420 734 350 031
petra.svatkova@adra.cz

Sledujte nás

Zavřít