Váš dopad je vidět

Oddělení vzdělávání

Komiksová soutěž "Promluv k světu bublinou"

Sedmý ročník Komiksové soutěže ADRA 2022

PROMLUV K SVĚTU BUBLINOU

Nakresli vlastní komiks a vyhraj super ceny

Baví tě malování, kreslení nebo focení? Máš rád/a komiksy? A není ti lhostejné, jak vypadá svět kolem tebe? Nakresli vlastní komiks jak zachránit planetu a vyhraj super ceny!

Každoročně vyhlašujeme soutěž o nejlepší komiks na téma Cíle udržitelného rozvoje. Jestli se chceš zapojit, vyber si jeden ze 17 globálních rozvojových cílů a představ ho prostřednictvím komiksu. Téma zpracuj podle sebe, třeba jako dobrodružný či humorný příběh. Nebo můžeš vyjít z osobní zkušenosti, jak ty sám/sama daný cíl (ne)naplňuješ. Komiks může být zpracován libovolnou technikou (kresba, malba, fotostory, koláž) ve formátu A3.

V loňském ročníku mohli vítězky a vítězové srovnat své dílo i s autory z Portugalska, Slovinska a Polska, kde soutěž také probíhala. Podívej se na projekt Talking Bubbles.

Co můžeš vyhrát?

KOMIKSOVÝ WORKSHOP

Vyhrát můžeš workshop s jedním z českých ilustrátorů, komiksářek či kreslířů.

Komiksové ceny

Vítězové a vítězky také dostanou ceny od našich sponzorů. Těšit se mohou na komiksové knihy, časopisy, výtvarné potřeby a poukazy na další kurzy.

Vernisáž a výstava

Pro výherkyně a výherce je připravena slavnostní vernisáž a výstava jejich děl v atraktivním prostřední Národní technické knihovny.

Cíle udržitelného rozvoje

Hlad, chudoba, nerovnost nebo znečištění životního prostředí patří mezi největší světové problémy současnosti. Cíle udržitelného rozvoje ukazují cestu, jak tyto problémy zmírnit či úplně odstranit. Plán schválený OSN v roce 2015 obsahuje celkem 17 cílů, kterých by mělo být dosaženo do roku 2030.

Zdá se ti to ambiciózní? To také je. Ambiciózní však neznamená nereálné. Dokument přímo navazuje na předchozí plán Rozvojové cíle tisíciletí, který si kladl za cíl třeba snížení dětské úmrtnosti či odstranění hladu. A výsledek? Úmrtnost dětí klesla o polovinu a stejně tak i počet podvyživených lidí v rozvojových zemích. Pro úplné splnění všech cílů je však potřeba v práci pokračovat.

V současné době jsme propojeni s různými částmi světa více, než kdy dříve. Oblečení i jídlo se dováží tisíce kilometrů a naopak třeba naše odpadky končí v oceánech na druhé straně zeměkoule. Proto se i Cíle udržitelného rozvoje  týkají nás všech a jejich úspěšné naplňování je i naším společným zájmem a odpovědností.

Kdo se může přihlásit?

Soutěže se mohou účastnit jednotlivci od 10 let do 20 let nebo třídní kolektivy od 6. třídy ZŠ až do 4. ročníku SŠ. Jednotlivci se mohou přihlašovat sami, za celé třídy vyplňuje přihlášku vyučující. Více o průběhu soutěže najdete v pravidlech.

INFORMACE PRO JEDNOTLIVCE

Jaký je postup při zapojení do soutěže?

POŠLI nám hotové dílo emailem a poštou:

  1. elektronicky (stačí fotografie, pro kontrolu) – soubor pojmenuj ve tvaru PŘÍJMENÍ_JMÉNO_CÍL a zašli na petra.svatkova@adra.cz
  2. papírově/poštou (originál potřebujeme pro zhodnocení a případné zařazení do výstavy) – Do obálky vlož komiks, na jehož zadní straně bude uvedeno tvé jméno a příjmení a název cíle, kterého se komiks týká. Na obálku uveď heslo: KOMIKSOVÁ SOUTĚŽ a zašli poštou na adresu:

OPRAVDOVÝ SVĚT
Petra Svatkovvá
ADRA, o. p. s.
Markova 600/6
Praha 5 – Jinonice, 158 00

VYTVOŘ komiks libovolnou technikou ve formátu A3.

Komiksová soutěž

VYPLŇ registrační formulář pro jednotlivce. 

PROSTUDUJ stránky a informace o agendě 17 Cílů udržitelného rozvoje,  podívej se na kategorie, ve kterých můžeš soutěžit, a jaké ceny můžeš v jednotlivých kategoriích vyhrát.

Pro inspiraci můžeš mrknout na naši FB stránku, nebo IG profil, kde se tématům věnujeme.

PŘEČTI SI pravidla, pro inspiraci jsme připravili i komiksové tipy a triky.

INFORMACE PRO VYUČUJÍCÍ

Máte zájem zapojit svou třídu do soutěže?

Výstava komiksů o klimatické změně u vás na škole

Uspořádejte ve vaší škole výstavu z vítězných komiksů na téma klimatické změny! Nabízíme i doprovodný materiál, který Cíle udržitelného rozvoje vysvětlí v obecné rovině. Výstava je zároveň přizpůsobena interakci pomocí metod viditelného myšlení. To znamená, že návštěvníci či samotní tvůrci a tvůrkyně dostanou prostor k tomu, aby se mohli vyjádřit k vystaveným exponátům či některým otázkám. Vzkazem, kresbou či dalším prostředkem tak mohou reagovat i jeden na druhého. Tímto se z výstavy zároveň stane prostor ke sdílení, diskuzi a obohacování o vzájemné názory.

Rádi přijedeme do vaší školy a výstavu nainstalujeme i deinstalujeme, pro domluvu termínu kontaktujte Petru Svatkovou (petra.svatkova@adra.cz, 734 350 031).

PODPORUJÍ NÁS

Na koho se obrátit?

Komiksovou soutěž má u nás na starosti Petra. Určitě se na ni obraťte s jakýmkoliv dotazem.

Petra Svatková

Koordinátorka Komiksové soutěže
+420 734 350 031
petra.svatkova@adra.cz

Sledujte nás

Co se právě děje

Zavřít