„V Africe jsou všichni lidé chudí.“ Jak na takovou větu reagovat? Nejen o tom, ale i o dalších předsudcích, které si lidé s sebou nesou ze své rodiny, školy, médií a okolí, které nás obklopuje a tudíž formuje, jsme se bavili na dvoudenním semináři Anti-bias, tedy semináři proti předsudkům.

Před sluneční výhní jsme se schovali do Pedagogicko-psychologické poradny na pražských Vinohradech a spolu s našimi lektory a hosty ze spřízněných vzdělávacích organizací jsme strávili dva dny na semináři vedeném lektorkou Ivetou Němečkovou, která má v oblasti vzdělávání bez předsudků dlouholetou praxi.

Ve školách, kde lektorujeme naše programy globálního rozvojového vzdělávání, se čas od času setkáme s výroky, které nám doslova vyrazí dech. Ač víme, že předsudků jsou plné média i lidé včetně nás samotných, někdy nás tolik zaskočí, že nevíme, jak na ně v prvních chvílích adekvátně reagovat. Abychom se předsudkům pokud možno co nejvíce vyvarovali, vyzkoušeli jsme si ve skupině nějaká cvičení, která nás dovedla k zamyšlení, proč pohlížet na svět a dění kolem nás s otevřenou myslí. Stejně tak jsme sdíleli zkušenosti, s jakými předsudky se při lektorování naších programů nejčastěji setkáváme a pobavili jsme se o tom, jak na ně co nejlépe reagovat.

Seminář vnímáme jako velký přínos pro náš lektorský tým a kvalitu programů globálního rozvojového vzdělávání, kterému se věnujeme již od roku 2006. Na seminář se můžete prostřednictvím obrázků podívat ve fotogalerii.