Srdečně zveme na výstavu vítězných děl z komiksové soutěže, která se koná v Praze na Staroměstském náměstí v prostorách Skautského institutu. Na výstavě jsou k vidění komiksy všech výherců a výherkyň soutěže s tématem Cíle udržitelného rozvoje. Výstava potrvá do 25.1.2017.

 Kdy:    15.1. – 25.1.2017

            v otevírací době Skautského institutu:

            po-čt 12-22, pá 12-20, so-ne 10-18

 Kde:   Skautský institut, Dům U zlatého rohu,

           Staroměstské náměstí 4/1

 

 

Jaká komiksová soutěž?

Od jara loňského roku až do podzimu probíhala v rámci činnosti Opravdového světa komiksová soutěž s tématem Cíle udržitelného rozvoje. Úkolem soutěžících bylo představit formou komiksu jeden z Cílů udržitelného rozvoje. Soutěž měla 17 kategorií, tak jako je 17 Cílů udržitelného rozvoje. Přihlásit se mohl kdokoliv ve věku 15–26 let. Hlavním smyslem soutěže bylo a je informovat sebe, kriticky promýšlet a informovat okolí o (ne)udržitelném rozvoji a globálních problémech. Seznam všech autorů a autorek, kteří se v soutěži umístili naleznete zde.

 

Co to jsou Cíle udržitelného rozvoje?

Cíle udržitelného rozvoje představují plán řešení globálních problémů na příštích 15 let. Jedná se o dokument schválený na summitu OSN v New Yorku, na jehož znění se podílely všechny členské státy OSN, zástupci občanské společnosti, podnikatelské sféry, akademické obce i občané ze všech kontinentů. Jednotlivé cíle naznačují oblasti a ukazují směry, kterými by se měla ubírat rozvojová pomoc a rozvojová spolupráce tak, aby byly zmírněny a v ideálním případě úplně odstraněny největší světové problémy jako je hlad, chudoba, nerovnost nebo znečištění životního prostředí. Dokument obsahuje 17 cílů, kterých by mělo být dosaženo do roku 2030.

 

Jaké komiksy najdu na výstavě?

Výstava je výběrem vítězných komiksů, které se umístili v soutěži. Vzhledem k tomu, že témata Cílů udržitelného rozvoje jsou náročná a spletitá, autoři a autorky komiksů se s nimi vypořádali různými, vždy však zajímavými a nápaditými způsoby. Některé kategorie soutěže nebyly vyhlášeny, v některých kategoriích naopak naleznete více komiksů k jednomu tématu a některé komiksy dokonce mohou patřit k více kategoriím. Záměrně tedy necháváme na laskavém divákovi, aby si našel v komiksech svůj Cíl.

 

Kde naleznu více informací?

Více informací o soutěži lze nalézt na webu komiksové soutěže.

Další inrofmace o Cílech udržitelného rozvoje potom na webu Informačního centra OSN.

Informace o výstavě potom také na facebookové události komiksové soutěže.

 

Zaujala vás soutěž?

Můžete se přihlásit do dalšího ročníku, který startuje na jaře 2017.