Letošní workshop pro vítěze Komiksové soutěže ADRA s názvem „Vyprávění komiksem“ bude Michael Petrus. Ptali jsme se ho na jeho dosavadní zkušenosti s tvorbou i na to, co mohou účastníci soutěže od workshopu očekávat:

 

Jaká je vaše první vzpomínka na komiks? Váš a/nebo cizí?

První komiksy, se kterými jsem se setkal byly samozřejmě Čtyřlístky. Takže když jsem ještě neuměl číst to za mě vzala moje mamka. Měli jsme jich obrovské štosy. Později mě hodně ovlivnil komiks Thorgal: Dítě z hvězd. Já sám jsem první regulérní komiks nakreslil v 6 letech. Chtěl jsem vyprávět detektivní příběh, podobný tomu, co jsem viděl v televizi. 3 stránky, ale spousta krve a mrtvejch 🙂

 

 Co vás na tvorbě ilustrací a komiksu nejvíc baví?

Proměňovat představy do slov a slova do obrazů. Inspirovat se, kombinovat a vytvořit něco nového. Něco nečekaného pro zadavatele.

 

Kde čerpáte inspiraci?

Všude kolem sebe. Filmy, sériály, videohry, jiné komiksy, trochu knihy, hudba, někdy vlastní sny. Inspirace je všude kolem nás a může přicházet neustále. Stačí jít lesem v tu správnou chvíli, kdy světlo zajímavě padá mezi lesy. Tu barevnou kombinaci nebo atmosféru pak převedu do výtvarna.

 

Co je/bylo ve vaší dosavadní tvorbě nejtěžší?

To je těžká otázka. Jsem umělec, ale z větší části výtvarný řemeslník. Tedy některé věci tvořím jako vlastní vnitřní pnutí, jiné je založené na zakázkách a projektech od jiných lidí. Nejzásadnější pro mě bylo uvědomění, že jsou to rozdílné póly. Umění a užitá tvorba. Umění pravidla nemá, užitá tvorba ano. K obojímu se přistupuje zcela jinak z hlediska koncepce i samotného ztvárnění.

 

Na co se mohou vítězové komiksové soutěže těšit na vašem workshopu?

Workshop nese název „Vyprávění komiksem“. Takže se zaměříme na principy konstrukce komiksu po té vizuální stránce.  Jak pracovat s panely v jejich rozvržení na stránce, práce s „kamerou“, s barvami, jak dostat do komiksu dynamiku, jak pracovat s textem, zvuky a bublinami, na což se často hodně zapomíná. Vše si samozřejmě vyzkoušíme také prakticky.

 

Co byste chtěl vzkázat soutěžícím v komiksové soutěži? Nebo obecně lidem, kteří s kreslením komiksu začínají?

Komiks je hodně náročná disciplína a někoho může její náročnost odradit. Ale komiks je zároveň úžasné médium, kterým se dají vyprávět příběhy kreativním způsobem. Vyjádřit se v něm jak slovem, tak obrazem. Promítnout do něj emoce. Komiks je náročný, ale pokud vás to k němu táhne, překonejte prvotní překážky a komiks se třeba stane vaší životní cestou.

 

Ukázku z tvorby Michaela Petruse naleznete ve fotogalerii: