Na letošním NGO Marketu jsme pro Vás připravili workshop na téma začarovaný kruh chudoby. Jeho hlavní aktivitou je rozhodovací hra založená na osudech skutečné tanzanské rodiny, kterou na svých cestách poznal jeden z našich lektorů.

Účastníci si tak rozdělí role jednotlivých členů rodiny a čeká je těžký úkol: společně na rodinné radě rozhodnout o tom, jak využijí rodinný rozpočet. Staré známé ekonomické pravidlo, že žijeme ve světě omezených zdrojů, ale neomezených potřeb, tak dopadne na každého z účastníků.

Rodina Edgara a Suzanne, jejichž role naší účastníci po dobu workshopu převezmou, je typickou tanzanskou rodinou žijící na vesnici. Žijí ve vesnici Mahango na jihozápadě Tanzanie, jejich rodina má 6 členů:

  • otec Edgar, věk 35, pracuje jako zemědělec, pěstuje potraviny pro svoji rodinu
  • matka Suzanne, věk 34, dopoledne učí děti ve školce, odpoledne pracuje na poli
  • babička Hawa, věk 52, pomáhá s pracemi na poli a v domácnosti, dlouhodobě nemocná
  • nejstarší dcera Johari, věk 16, chodí na střední školu
  • první syn Jerry, věk 6, chodí do školky, příští rok má nastoupit na základní školu
  • nejmladší dcera Serafina, věk 3, většinu času tráví se svou matkou ve školce či na poli

Následující fotografie představuje členy rodiny spolu s desetiletou kamarádkou ze sousedství.

Rodina Edgara a Suzanne, včetně desetileté kamarádky ze sousedství

Každý člen má své potřeby a také svůj pohled na to, co je nejvíce důležité, rozpočet je však omezený. Zboží a služeb je na výběr celá řada; různé typy jídla a léků, školné, učebnice, zdravotnické pomůcky, hygienické potřeby, různé vybavení domácnosti, komunikační prostředky. 6 z celkem 21 kartiček znázorňujících zboží a služby si můžete pohlednout zde:

Vybrané kartičky k rozhodovací hře o chudobě

Účastníky tak čeká nejedno obtížné rozhodnutí, neboť budou muset vyvažovat potřebu přežití s nadějí na změnu v podobě dlouhodobějších investic, např. do vzdělání. Podaří se jim skloubit zájmy jednotlivých rodinných příslušníků? A jak naloží s rozpočtem, který mají k dispozici? Chcete-li vědět víc, nebo se přímo zúčastnit, přijďte 23. dubna 2015, 14:30–16:00 do Fóra Karlín na NGO Market! Těšíme se na Vás!

Tento workshop je také součástí programu Začarovaný kruh chudoby pro druhý stupeň základních škol, ale podle našich zkušeností je velice oblíbený také u dospělých účastníků. Máte-li zájem o realizaci našeho workshopu v jiném termínu a při jiné příležitosti, kontaktujte nás, prosím, a my Vám rádi sdělíme podmínky jeho realizace i ve Vašem městě.