Sotva jste po létě uklidili do skříně plavky, už míjíte Santa Clause ve výlohách a nákupní řetězce útočí s vánočním zbožím a vším ostatním, co lze někomu koupit jako dárek. A co teprve online prostor! E-mail se plní slevovými akcemi snad od všech e-shopů, kde jste kdy nakoupili, dotěrné reklamy vykukují, kam se podíváte, a Black Friday už dávno není jen Friday. A vás začne popadat nákupní šílenství, protože… to tak přece dělají všichni a tahle sleva platí jen do půlnoci…

Ale ruku na srdce, spousta dárků a jiných nákupních úlovků nakonec neudělá radost ani vám, ani obdarovaným. Většina z nás je věcmi přehlcena a spíš řeší, jak se nechtěných předmětů zbavit. Ke slovu se dostává minimalismus, zázračný úklid Marie Kondo a další směry, které nám mají pomoci dostat z našeho života „marast“ v podobě přebytečných věcí a díky uvolněnému prostoru se soustředit se na to podstatné – vztahy a opravdový život.

slevy

Den bez nákupů (Buy Nothing Day) vznikl v Kanadě, ale slaví se již v mnoha zemích a je ráznou odpovědí na všechny akce typu Black Friday a všudypřítomné předvánoční nákupní šílenství. Připomínáme si ho příznačně na konci listopadu (v USA např. následuje přímo po Black Friday), ale inspirovat se jím můžeme i v jiné dny. Zamýšlet se nad důsledky přehnaného konzumu a jeho dopady na životní prostředí je ostatně třeba po celý rok. Kolik surovin a energie se při výrobě všech těch zbytečných věcí spotřebuje? Jakým množstvím emisí z výroby a dopravy bude zatíženo ovzduší? Kolik nesmyslného odpadu vznikne? A co s tím?

darek

Přinášíme vám pár tipů, jak vyřešit vánoční obdarovávání s radostí, zodpovědně a s ohledem na životní prostředí:

  • Darujte svým blízkým kvalitně strávený čas. Vzdělávací kurzy, kulturu, poukazy na ubytování.
  • Pokud kupujete nějakou věc, raději zvolte kvalitní, která obdarovanému dlouho vydrží.
  • Nakupujte lokálně, podpořte místní výrobky a malé podnikatele, kteří to kvůli covidovým opatřením potřebují jako sůl.
  • Pokud nevíte, co pořídit, vyřešte to poukázkou, ať si obdarovaný vybere podle svého vkusu. Je pak větší šance, že dárek neskončí jako zbytečný odpad v koši.
  • Dejte dárek, který potěší obdarovaného tím, že někomu dalšímu pomůže. My doporučujeme darovat dvojitou radost s ADRA dárkem, který smysluplně podpoří lidi v nouzi prostřednictvím našich humanitárních projektů. Je libo omalovánky, školní tabuli nebo kozu? Vše máme skladem!

Darujte ADRA Dárek