Ačkoliv mediální i veřejný prostor ovládla v poslední době spíše pandemie, dopady změny klimatu můžeme vidět téměř neustále: ničivé tornádo v Česku, dlouhodobé sucho, povodně obřích rozměrů v Německu, Řecko v plamenech, nebývale silný hurikán Ida v USA. Planeta se ohřívá a čas na řešení klimatické krize se krátí.

Podle zprávy Mezivládního panelu pro klima při OSN z letošního léta směřujeme ke katastrofě, ale stále máme šanci ji zastavit. Před dvěma lety se díky masovým stávkám studentů a studentek povedlo nastartovat mnoho změn. O klimatické krizi se více mluví, ale řešení stále nejsou dostatečná. Celá Evropská unie se zavázala snížit emise skleníkových plynů na nulu do roku 2050 a právě nyní se finišují plány, jak toho dosáhnout. V České republice se začalo pracovat na určení termínu konce těžby a spalování uhlí, ale nepodařilo se tento krok  spravedlivě připravit a naplánovat tak, aby nedopadl na ty nejzranitelnější. Emise skleníkových plynů stále neklesají a čas na řešení klimatické krize se krátí. Pokud nezačneme snižovat emise skleníkových plynů nyní, dopady změn klimatu budou nevratné. Situaci zcela jistě ovlivní i výsledek blížících se parlamentních voleb. Následující roky tak budou určovat budoucnost naší, i všech dalších generací. 

ADRA oddělení vzdělávání jako člen Klimatické koalice podporuje stávku za klima organizovanou iniciativou středoškolských studentů Fridays for Future. Cítíte to stejně? Připojte se ke stávce studentů také! 

  • Kdy? V pátek 24. září 2021 v příznačném čase za minutu dvanáct (11:59).
  • Kde?Praze na Malostranském náměstí, v Brně na Dominikánském náměstí a v dalších městech po celé ČR.