Pro žáky prvního stupně základních přicházíme po velmi populární Daleké cestě banánu a Daleké cestě čokolády také s programem Daleká cesta trička.

Pro žáky praktických škol přicházíme s programem Příběh trička, který nese podobné jméno jako program předchozí. Je však přizpůsobený schopnostem žáků speciálních škol tak, aby se dozvěděli nové informace a z programu si odnesli dárek, který si pod vedením lektora sami vyrobí.

Středoškoláci se můžou těšit na průlom v historii našeho programu. Nabízíme program Vzdělávání mezi plechy, který vzešel ze spolupráce se zahraničním oddělením, které pod vedením Jarmily Cihlářové podporuje vzdělávací centrum Čalantika v jednom z pěti tisíců dháckých slumů, hlavního města Bangladéše. K zatraktivnění programu jsme navázali partnerství s vypravěči z občanského sdružení Storytelling, kteří přibližují žákům a studentům českých škol povinnou látku skrz poutavé vyprávění příběhů.

Program Vzdělávání mezi plechy je tak společný program organizace Adra a občanského sdružení Storytelling. Studenti jsou v jeho úvodu pomocí vypravěčů vtaženi do života dvou bratrů, Ismaela a Johnyho, kteří žijí ve slumu Čalantika. Mladší bratr chodí do školy, starší nikoli. Namísto školní docházky pracuje v prádelně a pomáhá tak přispívat do rodinného rozpočtu. Po vyprávění přichází prostor pro samotné studenty, kteří na základě nově získaných informací o vzdělávání v Bangladéši sehrají své vlastní scénky a pod vedením lektora Opravdového světa přicházejí na řešení problému, které souvisí se vzdělávacím systémem v Bangladéši. V rámci programu se studenti také seznámí s rozvojovými cíli tisíciletí a uvědomí si důležitost vzdělání jako jednoho z možných nástrojů k potírání chudoby na světě.

V neposlední řadě jsme se rozhodli opět o trochu více otevřít světu a rozšířit nabídku anglických programů. V angličtině si od listopadu budete moci objednat pro studenty středních škol nejen program Fair Trade, ale také program Skutečná cena potravin. Zvažujeme také překlad populárního programu o migraci. Měli byste zájem? Dejte nám vědět na opravdovy.svet@adra.cz a my navrhneme řešení.