Letos pořádáme již 6. ročník Komiksové soutěže ADRA. Tentokrát ale s několika novinkami. Tou největší je spolupráce s dalšími třemi organizacemi v Evropě, kam jsme se rozhodli myšlenku Komiksovky rozšířit díky podpoře programu Erasmus+. 

Jak se rodí myšlenka na mezinárodní projekt… 

K myšlence rozšířit komiksovou soutěž do dalších evropských zemí nás dovedly hned dvě okolnosti. První je naše každoroční radost z posbíraných komiksů a přesvědčení, že se jedná o aktivitu, která umožňuje mladým autorům vyjádřit názory na svět kolem sebe. Druhou skutečností je naše spolupráce s kolegy z dalších kanceláří ADRA v zemích napříč Evropou a světem.  Díky tomu jsme s organizacemi ADRA Portugalsko a ADRA Slovinsko rozhodli společně zrealizovat mezinárodní projekt a rozjet Komiksovku v jejich zemích. Do týmu jsme ještě přibrali čtvrtého partnera, Foundation Twiga Polsko, který má bohaté zkušenosti s prací s komiksem, a bylo zaděláno na nový projekt. 

Co nás čeká? 

Velkou radost jsme zažili v březnu, kdy jsme se dozvěděli, že se náš nápad líbil také Domu zahraniční spolupráce, který podpořil finanční podporu projektu z programu Erasmus+. Ve čtveřici partnerů nás v následujících dvou letech čeká komiksová výstava v každé ze zapojených zemí, která bude zakončena vernisáží a výstavou komiksů. To už v Česku známe z předešlých ročníků. Je tu ale navíc odměna pro vítěze soutěže, kterou bude letní setkání s dvacítkou vítězů z dalších tří evropských zemí, které proběhne v Portugalsku v létě 2022Věříme, že setkání mladých komiksových autorů napříč Evropou přinese novou tvůrčí energii, ale také různé úhle pohledu na vybraná globální témata, kterým se společně s účastníky budeme věnovat mimo workshopy zaměřené na grafickou část tvorby komiksů.  

Kromě samotné soutěže se také budeme věnovat přípravě e-learningu pro pracovníky s mládeží, kde přiblížíme, jak komiks využít ve výuce. Vše zveřejníme na nových webových stránkách projektu.  

První kroky 

První kroky jsme s partnery společně probrali na prvním online setkání. Za dva dny jsme prodiskutovali nejen všechny administrativní náležitosti, připravili akční plán, ale zejména jsme se lépe poznali a vytvořili tým, na jehož další společné akce se těšíme.