V rámci Komiksové soutěže ADRA bylo vyhlášeno mimořádné kolo „Komiks bez hranic: česko-ukrajinská komiksová soutěž“.

Až do 20. června mohou žákyně a žáci základních škol k situaci na Ukrajině i u nás „promluvit bublinou“ – ztvárnit své nápady a myšlenky do komiksů a poslat nám je do soutěže. Zapojit se mohou čeští a ukrajinští mladí umělci, soutěž je dvojjazyčná. Zúčastnit se může každý, koho baví kreslit, malovat, tvořit a není mu lhostejné, co se kolem něj děje.

Tentokrát soutěžíme hned ve dvou kategoriích. V první kategorii „Spolužák z Ukrajiny“ se mohou soutěžící vztahovat k příchodu dětí z Ukrajiny do Česka, jejich začleňování do výuky a vzájemnému seznamování se v různých oblastech každodenního života. Druhá kategorie „Pomoc a partnerství, válka na Ukrajině“ se tematicky snaží ohraničit, co napadá žákyně a žáky, když se hovoří o válce, o míru, o pomoci nebo partnerství.

Odměnou mladým výherkyním a výhercům budou věcné ceny s komiksovou tematikou, komiksový workshop nebo možnost, aby se jejich dílo stalo součástí vzdělávacích materiálů.

Významnou partnerskou podporu má projekt „Komiks bez hranic“ v Nadačním fondu Happy Hearts. Ten staví bezpečné školy v oblastech postižených přírodními katastrofami a pomáhá také v propagaci dobrých skutků a nápadů. Originálními a kreativními nápady přispívá do soutěže také Hanna, Anna, někdy Hany. Stále tatáž osoba, která o sobě říká, že už se svými jmény musí něco udělat. Hanna Kovtun pochází z ukrajinského Dnipra, je komiksovou kreslířkou, ilustrátorkou a zpěvačkou pracující pro Adru jako koordinátorka soutěže pro ukrajinsky hovořící soutěžící. Vystudovala bakalářské studium se specializací na komiks a design na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara při Západočeské univerzitě v Plzni. Hanna stojí za vizuální podobou projektu a jejím překladem do ukrajinského jazyka. Byla to také ona, kdo převlékl maskota soutěže, pana Planetku, do ukrajinských barev.

Věříme, že své nápady přenese i do další části projektu, ve kterém se budeme snažit o vytvoření putovní výstavy z vítězných komiksů. Bude nabízena zájemcům z řad široké veřejnosti a vzdělávacím institucím. Zároveň bychom byli rádi, aby byla výstava propojena s podpůrným materiálem pro pedagogy – jak začlenit související globální témata do formálního i neformálního vzdělávání.

Do soutěže jsou přijímány komiksy došlé elektronicky i poštou, a to s datem doručení do 20. června 2022. Více o soutěži se můžete dozvědět na www.komiksovasoutez.cz.

Chceš se zapojit do komiksové soutěže?

Rád/a tvoříš a není ti lhostejné, co se děje na Ukrajině? Zapoj se do naší soutěže a nakresli o tom vlastní komiks!