V sobotu 1. 12., v den rozsvěcení stromečku na Staroměstském náměstí, se o víkendu rozsvítila i okna Informačního centra OSN ČR v Železné ulici. Z celé republiky se sem totiž na oficiální vyhlášení sjeli vítězové komiksové soutěže „Promluv k světu bublinou!“.

Třetí ročník soutěže na téma Cílů udržitelného rozvoje trhal v mnoha ohledech rekordy. V letošním roce se do něj přihlásilo 210 autorů u celé ČR ve věku od 12 do 26 let. Se svými žáky se rozhodlo do soutěže zapojit na 20 pedagogů ze základních, středních či základních uměleckých škol a gymnázií.

Tříčlenná porota byla tak postavena před nelehký úkol: vybrat 15 nejlepších děl v pěti kategoriích, zahrnujících jednotlivé Cíle udržitelného rozvoje, jež v roce 2015 představila v podobě koncepce 2030 OSN. Největší konkurence byla již tradičně v kategorii „Naše planeta“ – která zahrnuje oblíbená témata spojená s ekologií a ochranou životního prostředí. Oproti předchozímu roku sebralo mnohem více autorů odvahu pustit se do témat jako je „válka a mír“ či „spravedlivé instituce“ v kategorii „Bezpečný svět“. Všechny členy poroty překvapila opět nápaditost a nadhled, s jakým byli účastníci schopni zpracovat tak komplexníproblematiku, nad kterou si lámou hlavy i představitelé všech států světa.

Na základě tří kritérií – vazby na Cíle udržitelného rozvoje, interpretace tématu a estetiky se do vítězného výběru dostalo 15 autorů, kteří zpracovávali například problematiku nedostatečné zdravotní péče v konflikty postižených regionech, vykořisťování pěstitelů kávy, či téma nucených sňatků.

O první prosincové sobotě se právě těchto 15 kreativních duší sešlo v Centru OSN, kde jim koordinátorka projektu a paní Eva Ksasziak z firmy Enesa předaly diplomy a ceny od sponzorů soutěže. Na slavnostní vyhlášení navázal čtyřhodinový komiksový workshop vedený skvělou komiksovou kreslířkou Štěpánkou Jislovou. Známá ilustrátorka účastníkům sdílela své zkušenosti s tím, jak se uživit jako komiksová autorka a předala jim tipy na to, jak svou tvorbu zlepšovat.

Komiksovým workshopem ale celodenní program nekončil: završením celého dne byla vernisáž v prostorách Skautského institutu na Staroměstském náměstí. Jednotliví vítězové měli možnost zde krátce promluvit a zmínit proč se rozhodli soutěže zúčastnit a ztvárnit právě to či ono konkrétní téma. Jejich slova byla krásnou tečkou na závěr. Mluvili o tom, jak ve svém každodenním životě vnímají potřebu nežít na úkor ostatních lidí a jak je těší, že kolem sebe vidí lidi jim podobné.

Všechny vítězné komiksy je možné zhlédnout na našem webu či Facebookovém profilu

Výstava ve Skautském institutu potrvá do konce prosince.