Srdečně zveme širokou veřejnost do pražského Skautského institutu, kde ve spolupráci se Skauty NaZemi příští středu 22.listopadu od 19:00 budeme promítat dokumentární film Gringo trails a diskutovat o udržitelnosti turismu. Hostem bude pan Pavel Pichler, který nás přenese do českých reálií a stručně představí koncept „měkké turistiky“. Událost se koná v rámci Týdne globálního rozvojového vzdělávání, můžete ji sledovat na facebooku. V tiskové zprávě se dozvíte o dalších akcích, které se v rámci Týdne GRV konají.

O čem film Gringo trails vlastně je?

Hlavním tématem celého dokumentu je polemika, zda rostoucí turismus pomáhá či škodí místním komunitám v některých rozvojových zemích. Ve filmu je uvedeno několik příkladů míst v Bolívii, Mali či Thajsku, která se za posledních 20 či 30 let změnila k nepoznání, což zapříčinil zejména postupně rostoucí zájem turistů.

Jak se o těchto místech dozví tolik turistů najednou?

Může to být zanesením dané lokace do turistických příruček, může to být vydáním knihy o zážitcích nějakého cestovatele – způsobů, jak se o takovém místě dozvědět, je mnoho, zejména v současné době internetu a sociálních sítí. Turisté následně postupem let dané místo doslova zaplaví.

A proč je to špatně?

Postupně a často nevratně se mění to, jak dané místo vypadá a působí. Staví a budují se hotely, restaurace či přístupové cesty, vše pro to, aby se zde turisté cítili co nejpohodlněji a aby jich mohlo přijet co nejvíce. Mění se tím pádem i život a kultura domorodých obyvatel, mnozí nemají jinou možnost než začít pracovat v rámci služeb pro příchozí turisty, jiní dané místo nadobro opouštějí. Některá místní zvířata se narůstajícímu počtu lidí dokáží přizpůsobit, jiným nezbývá nic jiného než změnit vzorce svého chování a z původního habitatu se přesunout jinam. Některá místa, např. Ko Pha Ngan v Thajsku či Rurrenabaque v Bolívii, už není možné vrátit do původního stavu.

Má to nějaké řešení?

Z příchodu turistů může profitovat místní komunita, aniž by se lokace jakkoliv měnila či ničila. Toto je sice ve filmu zmíněno jen okrajově, ale náš host, pan Pichler, je na toto doslova odborník, takže budete mít jedinečnou příležitost se ho ve středu ve Skautském institutu zeptat osobně.


 

Kdo by se chtěl blíže seznámit s teorií udržitelného turismu, k nahlédnutí je stručný text zde, jehož autorkou je paní Ing. Martina Pásková, Ph.D. 

Trailer filmu zdeFilm potrvá 53 minut, v anglickém a španělském znění s českými titulky.