Svátek Země (22. dubna) nám každoročně přináší mnoho témat k zamyšlení. Jak žijeme a jak tím ovlivňujeme naše životní prostředí?

Naše životní návyky vzhledem k ochraně životního prostředí bývají otázkou vědomého rozhodnutí. Stává se ale, že svoje návyky měníme, aniž bychom chtěli. Svět se mění a přináší spoustu nečekaného.

Schováme se do lesa

V pandemii jsme utíkali do lesa, protože nikam jinam se prakticky nesmělo. Vzpomínáte? V lese bylo možné bezstarostně sundat roušku, bylo tu bezpečno, riziko nakažení takřka nulové. Jako by tu byl svět ještě v pořádku. I ti, kteří by za normálních okolností trávili svůj volný čas v obchodních a zábavních centrech nebo na sportovištích, najednou objevili krásu a prostou sílu přírody.

les

Složenky, vy…

Často nás k environmentálně šetrnému chování dotlačí ekonomické důvody. Ať už jsou to drahé energie nebo poplatky za odpad. Třeba ten starší pán, který se „ekológii“ vždycky vysmíval. V momentě, kdy dostal od města zdarma biopopelnici, což mu umožnilo zmenšit objem směsné popelnice, za kterou tak platí méně, se z něj ovšem stal největší odborník na třídění bioodpadu široko daleko. Běda, kdybyste do bioodpadu odhodili slupku z pomeranče!

třídění odpadu

Cyklista nebo kulturista?

A co teprve vysoká cena benzínu?! Zarytí městští automobilisté najednou jezdí do práce veřejnou dopravou, protože částky za benzín už překročily únosnou mez. Často pak zjistí, že to vlastně není o tolik omezující. Spojů jezdí dost, časově vyjde cestování velmi podobně (auta ve městech často stojí v zácpách) a odpadají starosti i výdaje s parkováním. Další možností je jízda na kole nebo koloběžce, kterou objevuje stále více lidí. Za dobu pandemie jsme zlenivěli a ztloustli. Co s tím? Není třeba trpět v posilovně – doprava z místa A do místa B na kole či koloběžce je přirozeným pohybem, který nás ráno nabije a večer příjemně unaví. Cyklostezek, stojanů na kola i systémů sdílených kol stále přibývá. Navíc po cestě potkáme známé, které bychom jinak jen letmo zahlédli ze sedačky automobilu. Můžete také vyhecovat své kolegy a zapojit se do květnové výzvy Do práce na kole.

Svetrem proti Putinovi

Naše environmentální chování ovlivňuje i situace politická. Válka na Ukrajině klade mnoho otázek v souvislosti s čerpáním zemního plynu z Ruska. Někteří lidé přehodnocují způsob vytápění svých příbytků. Objevují se iniciativy jako „Nahoď svetr“, které vyzývají k omezení spotřeby plynu tím, že ztlumíme topení o několik málo stupňů. Často stačí málo.

svetr

 

Svět se mění a my s ním. Odnesme si s těchto situací ty dobré návyky. Obchodní centra jsou opět otevřená a je možné, že cena benzínu zase klesne. Zdroje zemního plynu se pravděpodobně najdou i jinde než v Rusku. Ale touha trávit volný čas v přírodě, udržitelná doprava nebo ztlumené topení nám může vydržet i dál a obohatí náš život o mnohé, přinejmenším o dobrý pocit určitě. Občas stačí opravdu málo.

A co na to žáci?

Učitelé mohou na toto téma uspořádat ve třídě diskusi. Změnily se poslední dobou návyky v rodinách žáků směrem k udržitelnosti? Pokud ano, co je příčinou?

Chcete-li se problematice udržitelného životního stylu věnovat více do hloubky, doporučujeme naše lekce pro 2. stupeň základních škol zpracované podle jednotlivých Cílů udržitelného rozvoje OSN či naše zbrusu nové lekce pro střední školy.