Je pravda, že superhrdinové nestárnou? Délka supermanova života je údajně omezena pouze délkou života Slunce. Pravděpodobně mu tedy ještě pár let do penze chybí. Kdyby byl však superman obyčejným smrtelníkem, oslavil by letos v červnu úctyhodných 78 let. Ale vzhledem k tomu, že komiksoví hrdinové nestárnou, mohou v klidu zachraňovat svět dál. Jedním z takových „záchranných plánů“ jsou Cíle udržitelného rozvoje. A co na to Mirek Dušín?

Superhrdinský plán na příštích 15 let

Cíle udržitelného rozvoje (2015 – 2030) představují plán řešení globálních problémů na příštích 15 let a navazují na Rozvojové cíle tisíciletí (2000 – 2015). Jedná se o dokument OSN, na jehož znění se podílely všechny členské státy OSN, zástupci občanské společnosti, podnikatelské sféry, akademické obce i občané ze všech kontinentů. Jednotlivé cíle naznačují oblasti a ukazují směry, kterými by se měla ubírat rozvojová pomoc a rozvojová spolupráce tak, aby byly zmírněny a v ideálním případě úplně odstraněny největší světové problémy, jako je hlad, chudoba, nerovnost nebo znečištění životního prostředí. Dokument obsahuje 17 cílů, kterých by mělo být dosaženo do roku 2030. Konkrétní seznam všech cílů v češtině lze najít na stránkách Informačního centra OSN. A chcete-li znát všechny Cíle za 17 minut, podívejte se na naše krátká videa ke každému z Cílů.

A co dělají vaši komiksoví hrdinové a hrdinky?

Pozor soutěž! Máte rádi komiks? Zaujali vás Cíle udržitelného rozvoje? Přihlaste se do komiksové soutěže a představte nám příběh o tom, jak vaši hrdinové a hrdinky plní úkoly Cílů udržitelného rozvoje. Soutěž má 17 kategorií, tak jako je 17 Cílů udržitelného rozvoje, lze tedy vyhrát až sedmnáctkrát. Přihlásit se může kdokoliv ve věku 15 – 26 let. Přesné informace lze najít v pravidlech zde na webu.

Jak se přihlásit do soutěže?

Stačí si vybrat jeden z Cílů udržitelného rozvoje (nebo klidně všechny), zjistit, o čem je, nakreslit o tom komiks jakoukoliv technikou na jednu až 4 strany a poslat nám komiks do ADRY. Podrobné informace o soutěži lze najít zde na stránkách, stejně jako přesná pravidla. Aktuality naleznete na facebooku a krátká videa představující jednotlivé Cíle udržitelného rozvoje na youtube. U popisu jednotlivých kategorií soutěže lze nalézt řadu odkazů na informace, ze kterých je možné čerpat při tvorbě komiksů. Soutěž se koná pod záštitou Informačního centra OSN. A samozřejmě na všech 17 výherců čeká spousta skvělých cen.