Tak, jak v těchto dnech zdobí naše města kvetoucí stromy, tak i naši dobrovolníci nezahálejí a přinášejí svůj květ radosti a porozumění seniorům na Třinecku. Aby nám dobrovolníci stále hezky „kvetli“ a neztráceli „živiny“, pořádáme pro ně supervize, kde mohou načerpat síly a potřebnou mentální energii. Supervize je chráněný prostor. Prostor pro sdílení radostí, ale i starostí, prostě všeho, co dobrovolníci zažívají.

Tento týden proběhly v Třinci a Jablunkově 3 supervizní setkání. První setkání se konalo v pondělí 29. 4. v Charitativním obchůdku v Třinci, kde máme 10 ochotných dobrovolníků. Pomáhají zejména při třídění zboží získaného z kontejnerů na textil, při vlastním provozu obchůdku a při výdeji šatstva v rámci sociálního šatníku.

Druhá supervize se konala v úterý 30. 4. v Nemocnici Podlesí. Ani toto specifické nemocniční prostředí neodradilo 5 dobrovolníků, kteří tráví svůj volný čas u lůžka, aby potěšili pacienty. Je potřeba zmínit, že kromě tohoto dobr. programu probíhá v Nemocnici Podlesí také studentský dobr. program Setkavárna. Jedná se celkem o 20 studentů z Gymnázia Třinec a Střední zdravotnické školy Frýdek-Místek, kteří docházejí do nemocnice odpoledne v návštěvních hodinách, vaří pacientům čaj a kávu zdarma a přitom si s nimi povídají.

Třetí supervize se uskutečnila ve čtvrtek 2. 5. v prostorách Konventu sester Alžbětinek v Jablunkově. Tam se setkali dobrovolníci ze 2 programů, které v Jablunkově máme. A to v Seniordomě Pohoda a v Domově sv. Alžběty. Celkem se jedná o 22 dobrovolníků! Za všechny dobrovolníky jsme nesmírně vděční, obzvlášť v tak malém městě, jako je Jablunkov, kde sehnat dobrovolníky není vůbec jednoduché.

Přála bych si, aby dobrovolníci nacházeli ve své službě druhým to, co hledali, aby je to naplňovalo, a aby „kvetli“ nejen pro své seniory a pacienty v nemocnicích, ale i pro své blízké okolí. Na druhou stranu by bylo fajn, kdyby „výživu“ pro tuto nezištnou činnost dočerpávali ve své rodině, v práci, mezi sousedy a ostatními, se kterými se potkávají.

Za Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek

Eva Miškejová

koordinátorka dobrovolníků