Jsme tu s vámi pro druhé

Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek

Dobrovolnictví u lidí se zdravotním postižením

Povídání, procházky, hraní her, sportování, zpívání či kreativní tvoření. Tak tráví čas naši dobrovolníci a dobrovolnice, kteří se rozhodli pomáhat lidem se zdravotním postižením. Zajímají se o jejich život, umožňují věnovat se nejrůznějším aktivitám, především jim však přináší do života radost, kontakt s okolním světem, blízkost a přátelství. Docházejí jak do domácností, tak do pobytových zařízení.

JAK DOBROVOLNICTVÍ U lidí se zdravotním postižením PROBÍHÁ?

Naši dobrovolníci a dobrovolnice navštěvují obyvatele domovů pro osoby se zdravotním postižením nebo dochází do terapeutických dílen, kde pomáhají klientům s výrobou a pracovní terapií. Mohou navštěvovat také obyvatelé Chráněného bydlení. Společně si povídají, chodí na procházky, do knihovny, do kina či na kulturní a společenské akce.

V domovech se zvláštním režimem podporují dobrovolníci klienty s psychiatrickými diagnózami. Jedná se o věkově mladší klienty s demencí vzniklou různými závislostmi, nebo seniorky a seniory se stařeckou a  Alzheimerovou demencí. Dobrovolníci jsou tu pro konkrétní klienty, ke kterými chodí na procházky a povídají si.  Velmi vítaným zpestřením jsou také kolektivní aktivity – videoprojekce, hudební, výtvarné aktivity.

Dobrovolníci dochází i do domácností u osob se zdravotním postižením. Tito lidé, které žijí ve svých domácnostech nebo domácnostech svých rodičů, často potřebují cítit blízkost druhé osoby, ať už vrstevníka či člověka o generaci mladšího.

Dobrovolníci a dobrovolnice mohou přicházet do všech programů od pondělí do neděle.  Ideální je vybrat si jeden den v týdnu či víkendu na 1-2 hodiny, nejčastěji v odpoledních hodinách.

Kde můžete pomáhat?

Chcete se zapojit do dobrovolnictví?

I pouhá hodina vašeho času týdně může přinést radost do života těm, kdo ji nejvíce potřebují. Přidejte se k nám a věnujte se dobrovolnictví u lidí se zdravotním postižením!

Zavřít