Rozvoj dobrovolnické služby v roce 2020 je název dotačního programu Ministerstva vnitra ČR, v němž Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek získalo pro letošní rok významnou finanční podporu.

K úspěšnému získání podpory ze strany ministerstev a měst (Frýdek-Místek, Nový Jičín, Frýdlant nad Ostravicí, Třinec, Kroměříž) se pevně držíme stanovených zásad pro poskytování dotací a hospodaření s nimi. Dobrovolnickou činnost realizujeme na základě zákona o dobrovolnické službě. Co to znamená? Například, že naši dobrovolníci vykonávají svou činnost bez nároku na odměnu a na základě smlouvy o dobrovolnické činnosti, že procházejí vstupním vzděláváním, dokládají trestní bezúhonnost i zdravotní způsobilost.

Při vedení zájemců o dobrovolnictví cestou k jeho realizaci, např. v programu Dobrovolníci v domácnostech seniorů a osob se zdravotním postižením, Sociální šatníky, Charitativní obchody, Studentský dobrovolnický klub a v dobrovolnickém programy u dětí s poruchou autistického spektra, upozorňujeme, že stát se dobrovolníkem v akreditovaném dobrovolnickém programu není otázka jedné hodiny, několika otázek, je to proces.

Na počátku bývá příjemná představa, že svou přítomností dělám radost druhému (seniorovi, dítěti, umírajícímu v hospici,…). Prostřednictvím dobrovolníků se snažíme naplňovat psychosociální potřeby uživatelů v zařízeních či v domácnostech. Smyslem činnosti našeho centra je snížit pocit osamocení u seniorů, osob se zdravotním postižením či dlouhodobě nemocných a dětí v dětských domovech. Je toho však mnohem více.

Dobrovolníkem se nestává každý, kdo do našeho centra přijde. Nejsou-li dodržována pravidla, tak s některými dobrovolníky se musíme rozloučit. Vezme vám to čas. Někdy se budete smát, jindy možná plakat. Dobrovolnictví je výjimečná zkušenost.

Děkujeme Ministerstvu vnitra ČR za poskytnutí dotace určené na zajištění výkonu dobrovolnické služby v roce 2020. Díky získaným finančním prostředkům můžeme rozvíjet dobrovolnictví a dobré vztahy mezi lidmi. Vaší podpory si nesmírně vážíme.