Projekt „Děti dětem“ je jedinečná charitativní akce. A proč je jedinečná? Jejím cílem je pomoct českým školám, které se nacházejí v Rumunsku. Podpořit návštěvou místní českou komunitu a hlavně děti z mateřských a základních škol. A tak se dobrovolníci ze Studentského dobrovolnického klubu ADRA Frýdek-Místek vydali na cestu do Rumunska.  Celou akci zorganizovala Mgr. Ivana Davidová, ředitelka ZŠ Lubina. Oslovila děti a jejich rodiče, zda nechtějí jet taky. A tak se sešla celá velká parta a mohlo se jet na pár dní do Rumunska do české vesnice Eibenthal.

Náš výlet jsme začali prohlídkou města Oršavy, kde nás čekala prohlídka krásného kostela a také procházka okolo Dunaje. Poté jsme se vydali na výpravu do jeskyně. Již při prvním potůčku, který jsme museli přebrodit, jsme si říkali, že snad to nejhorší máme za sebou. Omyl – cesta k jeskyni Ponicova byla plná překvapení. Museli jsme se brodit přes řeku, přelézat přes kameny, nebo slézt vysoký žebřík. Pro děti, možná i pro dospělé, to byla velká stezka odvahy. Bohužel do jeskyně jsme se nakonec nedostali – vody bylo tak hodně, že jsme nemohli dále pokračovat v cestě a museli se vrátit zpět. Ale ani to nám nevzalo úsměv z tváře, protože pro nás byly připraveny lodičky, ve kterých jsme se projeli Dunajskou soutěskou. Následovala prohlídka pravoslavného kostela a nakonec příjezd do Eibenthalu, kde jsme se ubytovali v českých rodinách. Všichni místní obyvatelé byli velmi milí a pohostinní.

Na druhý den jsme navštívili místní školu, prohlídli si učebny a vyučovací pomůcky, do škol předali sbírku výtvarných, kancelářských potřeb, různých her, slabikáře nebo rytmické hudební nástroje. Odpoledne měli děti vystoupení, které bylo nádherné, a poté nás čekala procházka do starých dolů. Také jsme se zúčastnili mše v kostele sv. Jana Nepomuckého.

Poslední den nechyběla prohlídka malého skanzenu, místního hřbitova a kopce Kovárna, ze kterého byl parádní výhled. Ve večerních hodinách jsme už jeli domů.

Za možnost navštívit Rumunsko jsme moc rádi. Byla to obrovská zkušenost, bylo tam moc krásně, všichni jsme si výlet užili.