Chceš-li ho lépe poznat, staň se dobrovolníkem!

Náš svět Pržno je zařízením, kde bydlí muži a ženy s mentálním a kombinovaným postižením. Areál tvoří centrální budova, několik rodinných domů a pracovní dílny. Je tomu již devět let, kdy se lidé s různou mírou snížené soběstačnosti přestěhovali z Ostravice do malebného prostředí Beskydského podhůří s výhledem na Lysou horu.

Mají se tady dobře, mají své zázemí, pracovní i volnočasové aktivity. Navíc za nimi dochází lidé z okolních měst např. Frýdku-Místku, blízkého Frýdlantu, aby s nimi strávili vzájemně volný čas. Tyto lidi označujeme jako dobrovolníky a každoročně je oslovuje, školí a podporuje Dobrovolnické centrum ADRA ve spolupráci se zaměstnanci Našeho světa.

 

Dobrovolníkem může být osoba starší 16 let, která je orientována na druhé, je morálně způsobilá a najde si čas 1x týdně k návštěvě těchto lidí v jejich prostředí. Dobrovolníci si s těmito lidmi jezdí zatančit, zazpívat, poklábosit, zahrát fotbal, poklábosit nebo jen tak být. Společné chvíle netěší jen obyvatelé organizace, ale život je obohacen samotným dobrovolníkům.

Pavel Michalák z Frýdku-Místku, který dojíždí za obyvateli každou sobotu odpoledne uvádí: „Jsem překvapen, jak málo stačí, abych tyto lidi potěšil. Minule jsme s mou kamarádkou věnovali jednomu muži v Pržně motorkářský časopis, už dlouho jsem neviděl tak neskrývanou radost dospělého.“ Dobrovolnice Veronika Možíšová o práci s postiženými říká: „Účinek se dostaví hned. To, že někomu uděláte radost, je příjemné. Kdo to nezkusil, o hodně přichází. Energii, kterou při dobrovolnictví věnujete druhým, dostaneme dvojnásobně zpět.“

Zájemci o další informace a účast na školení mohou kontaktovat koordinátora dobrovolníků – 
PhDr. Petra Adamuse, a to e-mailem na petr.adamus@adra.cz, nebo telefonicky na čísle739 838 186. Samotné školení pro nové zájemce proběhne 13.4. 2014 od 9,00-13,00 hodin v centrální budově Našeho světa Pržno