„Každý den je pro mne stejný, ať je pátek nebo svátek. Ráno vstanu, posnídám, pustím si ze zvyku televizi, kterou už vlastně ani nevnímám. Pak si něco jednoduchého připravím k obědu. Zase si zkusím pustit televizi, ale opět tam nic zajímavého nedávají. Ach jo, kdyby tak někdy za mnou přijely děti s vnoučaty. Jsem tady pořád tak sama. Už mi jen zbývají vzpomínky na staré dobré časy, kdy jsem ještě měla kolem sebe manžela a přátele. Ale ti už všichni odešli.  Jak ráda bych si s někým popovídala, nebo zašla na procházku, třeba do kavárny. Když si už ale netroufám na delší procházky…“ I takto nějak monotónně prožívají své dny senioři, kteří jsou osamocení a rádi by k sobě našli parťáka. Kamaráda – dobrovolníka, který by jim věnoval malou část svého volného času, dal jim nové impulsy k radosti ze života, popovídal si s nimi o čemkoliv, vzal je na procházku nebo si jen tak spolu třeba zahráli karty.

V současné chvíli hledáme především dobrovolníky a dobrovolnice pro aktivní seniory a seniorky, kteří se těší psychickému zdraví, ale trpí sociální izolací. K jednomu sociálně deprivovanému seniorovi hledáme muže dobrovolníka, který by se nelekl specifických psychických potřeb toho muže. Taktéž postrádáme dobrovolnici ke starší paní, která kromě sociální izolace je i mentálně postižená, ale moc touží po navázání kontaktu s dobrovolnicí.

Proto pokud přemýšlíte o tom, že se stanete dobrovolníkem, ozvěte se koordinátorce dobrovolnického programu v domácnostech seniorů a osob zdravotně postižených v Novém Jičíně Monice Matulové, na telefonní číslo 734 171 307, nebo na e-mail monika.matulova@adra.cz.

Za Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek

Bc. Monika Matulová, DiS.

koordinátor dobrovolníků