Lidé mají jedny ústa, ale dvě uši. Někdo asi chtěl, abychom dvakrát více poslouchali, než mluvili. Někdo může namítnout, že je to proto, že poslouchání je dvakrát těžší než mluvení. (Neznámý autor)

Už jste někdy přemýšleli, kolik lidé řeknou slov za jediný den?

Dřívějších některé výzkumy uváděly, že muži řeknou denně v průměru 2000–4000 slov, zatímco ženy okolo 8000. Nové výzkumy tvrdí, že se rozdíl v počtu slov mezi ženami a muži smazal, a že množství slov je až 16000 za den. Zdá se Vám to také až příliš?

Zde je důležité si uvědomit, že do verbální komunikace patří také psaná komunikace (SMSky, Whatsapp, Messenger a jiné).

A přesto … umíte si představit, že jsou mezi námi lidé, kteří žijí v takové sociální izolaci, že se během týdne s nikým nepotkají? Ze zahraničních zdrojů víme, že toto je realita pro více než půl milionu starších lidí ve Velké Británii a samota trápí více než 9 milionů Britů. Z tohoto důvodu Británie v roce 2018 spustila nové ministerstvo pro osamělé lidi. V České republice přesná data k dispozici nemáme, ale možná to je dobrý tip na sociální výzkum pro vysokoškolské studenty.

Odkazy zde:

https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/britanie-ministerstvo-pro-osamele-lidi-mayova_1801172149_mls

https://www.youtube.com/watch?v=IYc85A8f2CM

V našem Dobrovolnickém centru myslíme na naše seniory, ale také na občany s hendikepem, kteří se potřebují vymanit ze sociální izolace. Naše dobrovolnické programy jsou zaměřeny na podporu osob jak v domácnostech, tak v různých zařízeních.

Budeme rádi, když si dodáte špetku odvahy a připojíte se do některých z našich dobrovolnických programů. Nepotřebujete nic víc než umět naslouchat.

Jste empatický/á? Chcete naplnit alespoň hodinu týdně naplno a hodnotně sobě i druhým? Umíte naslouchat? Pokud jste si odpověděl/a kladně a chcete se stát součástí našeho dobrovolnického ADRA týmu, zavolejte nebo napište na telefonní číslo: 734 646  061 nebo na e-mail: leona.srokova@adra.cz

Těšíme se na Vás!

Za Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek

Leona Sroková

Koordinátor dobrovolníků, Fundraising