„Naši se už zase hádají, jsou na sebe zlí. Jsem smutná. Chce se mi brečet. Říkala jsem to Majdě, svoji kamarádce. Smála se a říkala, že je to normální, že nemám být taková cíťa. Nechápe mně. Myslela jsem, že jsme BFF. V matice jsem dostala zase kouli, učitelka říkala, ať se seberu, protože jinak rupnu.“

Některé děti toto zažívají. Rodiče se rozcházejí, ve škole se jim nedaří, kamarádi je nechápou a jim se bortí celý jejich známý svět. A někdy to dojde tak daleko, že se tou situací musí zabývat úřady, třeba Sociálně právní ochrana dětí a další odborníci, třeba z řad sociálních služeb. Všichni spojují své síly a snaží se rodinu a dítě zpět ukotvit, dát mu pocit bezpečí.

A jak s tím souvisíme my, Dobrovolnické centrum ADRA? Rozhodli jsme se navázat spolupráci se sociálními pracovníky MěÚ Nový Jičín a sociálně aktivizační službou pro rodiny s dětmi v NJ Centra sociálních služeb Ostrava a rozjet nový dobrovolnický program v rodinách těchto dětí ze znevýhodněného prostředí. Dobrovolníci budou starší kamarádi, kteří s dětmi budou trávit volný čas, třeba hrou, povídáním, sportováním nebo přípravou do školy. Neočekává se, že to budou nějací odborníci. Ba právě naopak. Čeká se, že budou jen kamarádi, co mají pochopení a čas být tu pro ně.

Chcete-li někdo z vás být kamarádem-dobrovolníkem, poznat nové zkušenosti, nové lidi, ozvěte se nám. Vysvětlíme vám, co dobrovolnictví obnáší, proškolíme vás pro dobrovolnou činnost a seznámíme se vším, co s návštěvami dětí bude souviset.

Irena Blablová, ADRA
739 320 717, irena.blablova@adra.cz