Při příležitosti 15. výročí založení Dobrovolnického centra ADRA ve Frýdku-Místku probíhala na jaře 2019 soutěž „Děti přejí ADŘE“. Hlasování probíhalo na facebookových stránkách našeho dobrovolnického centra a nejvíce „To se mi líbí“ získalo přání od Lucie Krejčí ze 4. A ZŠ Paskov. Zapojilo se opravdu mnoho dětí z mateřských a základních škol a na základě krásných a hřejivých přání dětí vznikla také unikátní výstava v Městské knihovně Frýdek-Místek. 

Více zde:

https://www.adra.cz/dobrovolnictvi/frydekmistek/novinky/id/vystava-deti-preji-adre

https://www.adra.cz/dobrovolnictvi/frydekmistek/novinky/id/vyhodnoceni-souteze-deti-preji-adre

Součástí výhry v soutěži byla i exkurze do zákulisí Dobrovolnického centra ADRA na Radniční ulici pro celou třídu. Slovo dalo slovo a tak nás žáci ze ZŠ Paskov na konci školního roku navštívili.

Našim přáním bylo, aby celá akce proběhla zážitkovou formou, proto jsme zvolili formát „škola hrou“. 

Na prvním stanovišti se děti mohly více dozvědět o charitativních obchůdcích a především o sociálním šatníku ADRA. Byli velmi překvapeni, když na dveře šatníku zaklepali opravdoví bezdomovci a žádali výdej materiální pomoci. Role bezdomovce se později ujal i náš velký šéf Standa. A tak žáci viděli, jak to v šatníku probíhá a jaká pomoc je osobám bez domova poskytována.

Na druhém stanovišti žáky čekala babička Irenka. Protože byla Irenka moc smutná, cítila se osaměle, stejně jako někteří uživatele, za kterými chodí naši dobrovolníci, byla moc ráda, když jí někdo z dětí přečetl část knížky nebo si s ní popovídal. Velikou radost ji udělalo, když ji všichni žáci společně zazpívali a předali namalované obrázky.

V závěru celého programu děti pak čekala záludná hra zaměřená na týmovou spolupráci. Děti však ukázaly, že jsou velmi sehraný tým a tak míček na kroužku přemístili pomocí provázku bez větších potíží. Také se svěřili s tím, že moc rádi doma pomáhají a až budou větší, zapojí se do dobrovolnické činnosti, z čehož máme velikou radost. Snad jim toto nadšení pro dobrou věc vydrží co nejdéle. 

Za Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek

Bc. Gabriela Slívová