Dne 19. září 2022 byla pro dobrovolníky z Frýdku-Místku uskutečněna v Domově pro seniory ve Frýdku-Místku přednáška na téma “Zažij si chvilku poslepu“. Přednášku pro dobrovolníky připravila zaměstnankyně neziskové organizace KAFIRA o.p.s. Gabriela Romanová, DiS. Organizace pomáhá slabozrakým lidem s těžkým zrakovým postižením v jejich začlenění nejen do společnosti a působí v rámci Moravskoslezského kraje.

Paní Gabriela si s sebou vzala na pomoc jednoho z klientů, pana Romana, který odvyprávěl nejen svůj životní příběh. Dobrovolníci v rámci necelých 3 hodin mohli na vlastní kůži zažít chvilku poslepu, kdy pro ně byly připraveny například klapky na oči, pomocí nichž se snažili zapojit ostatní smysly, jako jsou čich, sluch nebo hmat. Další pomůckou byly simulační brýle různých zrakových onemocnění. Dobrovolníci si také vyzkoušeli chůzi poslepu ve dvojici, kdy jeden z dvojice měl klapky na očích a druhý mu dělal doprovod. Byla to zkouška důvěry jeden ve druhého a možnosti alespoň na chvíli zažít jaké to je být nevidomý.

Děkujeme Gabriele Romanové a panu Romanovi za poutavé životní příběhy a přiblížení strastí nevidomého člověka. Poděkování patří  také Domovu pro seniory za propůjčení prostor a péči o všechny zúčastněné a dobrovolníkům za to, že přišli a nebáli se zažít si svou chvilku poslepu.

Hana Vítová
Projektový pracovním a koordinátor dobrovolníků & PR