Váš dopad je vidět

Oddělení vzdělávání

Komiksová výstava

Uspořádejte ve Vaší škole výstavu komiksů na téma klimatické změny!

Součástí výstavy jsou i doprovodné texty, které témata vysvětlí v obecné rovině. Mimo samotnou výstavu nabízíme i pracovní list, jak s tématem pracovat při výuce včetně metodického návodu. Obojí naleznete ke stažení dole na stránce. Výstavu je možné shlédnout i online. Níže na stránce najdete všechny potřebné informace.
Pokud byste měli o výstavu zájem, kontaktujte Petru Svatkovou (petra.svatkova@adra.cz, 734 350 031). Pošleme vám vše v kompletním balíčku a nemusíte tak nic stahovat zvlášť!

Výstava je zároveň přizpůsobena interakci, a to pomocí metod viditelného myšlení. To znamená, že návštěvníci či samotní tvůrci dostanou prostor k tomu, aby se mohli vyjádřit k vystaveným exponátům či některým otázkám např. napsaným vzkazem, kresbou apod. Zároveň budou moci reagovat jeden na druhého. Tímto se z výstavy zároveň stane prostor ke sdílení, diskuzi a obohacování o vzájemné názory. Příklady podobných výstav naleznete zde: Milwaukee Art MuseumNational Museum of American HistoryMuseum Education Roundtable, nebo článek „Participatory media new and old: semiotics and affordances of museum media“

ADRA komiksová výstava o klimatické změně

ADRA komiksová výstava o klimatické změně

Fakta o klimatické změně

O klimatické změně jistě někdy slyšel každý z nás. Názory na vznik i řešení se různí. My se ale budeme držet faktů a připomeneme si, o co se vlastně jedná. Podle Českého hydrometeorologického úřadu docházelo ke změnám v klimatu na Zemi odjakživa. Po obdobích dlouhých asi 100 tisíc let se střídaly teplé a ledové doby. Co je tedy na té současné situaci odlišné? Jedná se o rychlost, s jakou ke změnám v klimatu, zejména v oteplování planety, dochází. Vědci se shodují, že do značné míry má na tom podíl právě činnost člověka, a to zejména vypouštění skleníkových plynů do atmosféry. Od začátku průmyslové revoluce, tedy za posledních asi 150 let, jsme spalováním paliv zvedli koncentraci částic uhlíku v atmosféře z cca 280 ppm na současných 385 ppm a podíl stále roste. Navíc se ale hromadí i další plyny jako metan. Podle odhadů vědců tak na konci 21. století bude na Zemi tepleji o 1,1 – 6,4˚C. S jakoukoli změnou jsou spojené obrovské ekonomické náklady, ale také další problémy.

Jak klimatická změna souvisí s problémy na naší planetě i to, co proti tomuto fenoménu může udělat každý z nás, řeší komiksy, které si můžete prohlédnout níže.

ONLINE výstava o klimatické změně

Podklady pro vyučující

Zavřít