Dnes je Den bez aut! Připomínáme si ho jako součást Evropského týdne mobility, který letos slaví 20. výročí a zastřešuje ho téma „Lepší dostupnost“. Pod tímto pojmem se však neskrývá jen dostupnost např. služeb, ale i možnost znovu navázat vzájemné kontakty po období izolace a různých omezení. Lidé se mohou opět setkávat v městském prostředí, což je mnohem snazší, když chodíte pěšky, jezdíte na kole nebo cestujete veřejnou dopravou.

 

Pěšky do školy

Součástí kampaně je i výzva Pěšky do školy 2022, do které se mohou zapojit děti, rodiče i školy. Jejím cílem je především zdravě a aktivně strávit začátek dne a zároveň napomoci bezpečnějšímu a zdravějšímu prostředí v okolí škol.

Jaké vidí projekt výhody v pěší cestě do školy? Cesta do školy je skvělá příležitost hýbat se, popovídat si, někoho potkat nebo něco zažít. Chůze děti probere a nastartuje, je to balzám pro tělo i duši. Pokud své děti doprovázíte, strávíte čas se svým dítětem, budete mít společné zážitky a chůze i vám přinese více pohybu a méně stresu než při sezení za volantem. A nemusíte jen pěšky – pokud to trasa a počasí alespoň trochu dovolí, využijte i kolo nebo koloběžku. Benefity budou obdobné. A před školou bude místo parkoviště bezpečné místo pro hru a setkávání, čistší vzduch a zdravější prostředí.

dítě na kole

 

Bezpečnost

Děti jsou nejzranitelnějšími účastníky dopravního provozu. Pokud bude v okolí školy méně aut, bude tento prostor bezpečnější a pro vás bude jednodušší pustit své dítě do školy samotné.

Zdroj: peskymestem.cz

 

Cesta do školy v nové metodice

ADRA oddělení vzdělávání připravuje pro učitele a učitelky na 1. stupni ZŠ novou metodickou příručku. V jedné z lekcí se věnujeme také tématu cesta do školy. Lekce bude plná inspirativních aktivit, které si můžete přizpůsobit na míru vašemu městu a okolí vaší školy.

Pokud vás tato tematika zajímá, určitě si metodiku nenechte ujít! Na konci tohoto roku bude na našich stránkách volně ke stažení.