Michaela Račanská: Post dobrovolníka jsem si držela krásné dva roky, teď jsem v Adře zaměstnaná

Pracuje jako koordinátorka dobrovolníků k seniorům, v příbramské neziskové organizaci zároveň řeší komunikaci s dárci a veřejností. Jak dobrovolníci lidem pomáhají a co nejvíce dnes senioři postrádají, vysvětluje Michaela Račanská v následujícím rozhovoru.

Michaela Račanská: Post dobrovolníka jsem si držela krásné dva roky, teď jsem v Adře zaměstnaná

S činností humanitární organizace ADRA v České republice se až do 22. července seznámíte prohlídkou venkovní expozice na nám. T. G. Masaryka. Nakouknout pod pokličku práce Dobrovolnického centra ADRA Příbram můžete už teď na následujících řádcích. Michaela Račanská zde začínala jako dobrovolnice během studií, nyní pracuje jako koordinátorka dobrovolníků k seniorům a stará se o komunikaci s dárci a veřejností. „Tato služba přináší velké dávání sama sebe, takže potřebuji energii i někde nabírat. Nejraději ji získávám aktivním odpočinkem na slunci,“ říká také v rozhovoru.
Proč jste se zapojila do dobrovolnictví v příbramské Adře?
Do řad dobrovolníků jsem se přidala díky projektu na mé škole a forma dobrovolnictví, které naše centrum nabízí se nedala odmítnout – individuální přístup ke klientům a poskytování služby s úsměvem. Kdo by se nechtěl zapojit. Pestrost předávané pomoci je zde opravdu velká, jak typem služby, tak rozmanitostí klientů. Post dobrovolníka jsem si držela krásné dva roky a poté se stala zaměstnancem.
Co máte v Adře vše na starost a o jak časově náročnou práci jde?
Momentálně se věnuji komunikaci s dárci a veřejností a koordinaci dobrovolníků. V blízké době se připravuji i na změnu vedení akreditovaného projektu na pomoc seniorům. Jelikož je „adrácké“ tempo opravdu rychlé, občas se nestihneme ani zamyslet, kolik času vkládáme do určitých projektů.
Jste rovněž koordinátorkou dobrovolníků k seniorům. Jak jim vy a vaši kolegové pomáháte?
Zaměřujeme se výhradně na psychosociální pomoc. Úkolem dobrovolníků je být seniorovi společníkem a aktivně s ním trávit volný čas. Se seniory si dobrovolníci povídají, naslouchají jim, hrají společenské hry, čtou knihy, malují, zpívají, doprovází je na procházkách. Náplň dobrovolnické činnosti se přizpůsobuje potřebám seniorů a nespadají sem pečovatelské a zdravotnické úkony jako například donáška nákupu, výkon hygieny, podávání léků nebo převazy.
Čím podle vás senioři v dnešní době nejvíce strádají?
Především v posledních letech se u seniorů zvýšila potřeba se socializovat – být součástí společnost a být užiteční. I přesto, že mají ve svém okolí rodinu, často se u nich vyskytuje pocit osamělosti a touha s někým sdílet své starosti, zkušenosti a názory.
Jak práci, která je naplňující a zároveň vyžaduje sílu a energii, kompenzujete ve svém volnu?
Věřím, že rovnováha je klíčem. Tato služba přináší velké dávání sama sebe, takže potřebuji energii i někde nabírat. Nejraději ji získávám aktivním odpočinkem na slunci.
Jak práci, která je naplňující a zároveň …

Sledujte nás na: