Baví vás oblékat se do stále nových a nových kousků? Zajímáte se o udržitelnou módu? Rádi pomáháte těm, kteří to potřebují? Pak máme pro vás dobrou zprávu. V Příbrami v Pražské ulici najdete charitativní obchod, který nabízí oblečení z druhé ruky, jak dámské, tak i pánské nebo dětské. Kromě oblečení v něm ale najdete třeba i boty, šperky nebo kabelky. Nákupem v tomto obchůdku se nejenom hezky oblečete, ale navíc podpoříte dobrou věc. K obchůdku nyní navíc otvíráme ADRA Hrabárnu. O co jde? Čtěte dál.

Náš charitativní obchod je skvělou iniciativou, která spojuje módu s dobročinností. Jedná se o speciální obchod, kde lidé mohou darovat nebo zakoupit oblečení a doplňky za účelem podpory našeho Dobrovolnického centra ADRA Příbram.

Znáte nás?
ADRA je humanitární organizace, která pomáhá lidem v nouzi u nás doma i v zahraničí. Když se řekne ADRA, možná se vám vybaví některý ze záběrů z televize z předchozích let z dob českých povodní a jiných katastrof. ADRA má však také dobrovolnická centra po celé republice. A to naše příbramské je jedním z nich. 

Příbramská ADRA pomáhá především zdejším dětem a seniorům. A nezapomíná ani na zdravotně postižené. Seniory navštěvuje doma i v zařízeních. Pro všechny pak pořádá různé akce, provozuje taky potravinovou banku, zmiňovaný charitativní obchod a nově otvírá také tzv. ADRA Hrabárnu. 

Proč charitativní obchod?
Nakupování  v charitativním obchodě není pouze o oblékání se stylově, ale také o pomoci těm, kteří potřebují podporu. Díky charitativnímu ADRA obchodu můžeme nejen oživit svůj šatník novými kousky, ale zároveň přispět na dobrou věc a pomoci těm, kteří to potřebují. Je to skvělý způsob, jak spojit vášeň pro módu s altruismem a pomoci těm, kteří jsou v nouzi. 

Navíc tato iniciativa podporuje udržitelnost a recyklaci, protože dává oblečení druhou šanci a snižuje množství textilního odpadu. Mnoho lidí si neuvědomuje, kolik oblečení končí na skládkách každý rok, a charitativní obchod představuje efektivní způsob, jak tomu zabránit.  

Dalším posláním obchodu je také to, že si můžete pořídit kvalitní kousky za dostupné ceny, což je obzvláště důležité pro rodiny a jednotlivce s omezeným rozpočtem. 

Jak vznikla myšlenka ADRA Hrabárny?
ADRA obchod v Pražské ulici nabízí pouze krásné, čisté kousky bez jakýchkoliv vad, fleků a poškození. Oblečení, které se do obchůdku dostává, je pečlivě tříděno a jsou vybírány jen kousky zajímavé, nadčasové a zachovalé. Proto i tento obchod začal po čase produkovat oděvní odpad. 

Aby například krásný kabát, kterému jen chybí knoflík, neskončil na skládce… a protože ADRA Příbram ráda pomáhá sociálně slabým, rozhodla se vyřešit přebytky oblečení tím nejlepším způsobem: ADRA Hrabárnou.  

Kde ADRA Hrabárnu najdete?
ADRA Hrabárna je pro vás od nyní otevřena každé pondělí a čtvrtek od 10:00 do 17:00 hodin v dřevěném stánku před Dobrovolnickým centrem na adrese Československé armády 402, Příbram (vchod z hlavní ulice do autobusového nádraží).  Hrabárna je určena všem, kteří se nacházejí v obtížných finančních situacích. 

Najdete v ní jak oblečení pro ženy, tak i pro muže a děti. Můžete nakupovat oblečení jak po kusech, tak i po taškách za zvýhodněnou cenu. Výtěžek i z tohoto projektu opět putuje na pomoc seniorům, dětem a zdravotně postiženým. 

Jaké oblečení sociální šatník nabízí?
Narozdíl od obchodu v Pražské ulici, v případě tohoto sociálního šatníku, se jedná o oblečení, kde můžete najít někde flíček, chybějící knoflík nebo žmolky. Nemusíte se ale bát, ani zde vám nebude nabízeno oblečení špinavé nebo potrhané, i zde můžete očekávat zachovalé oblečení, jen musíte počítat s tím, že se tu a tam můžete setkat s drobnými vadami. Stavu oblečení ale odpovídají také jeho symbolické ceny, které jsou nastaveny tak nízko, aby na ně sociálně slabí dosáhli. 

V dnešním světě, kde vládne konzumerismus, jsou charitativní bazárky světlým příkladem toho, jak můžeme žít udržitelněji a s větším ohledem na ostatní. Až budete vyklízet třeba šatník nebo půdu, vzpomeňte si na ADRU a pošlete věci dál. Kromě oblečení bereme taky nádobí, hračky a knihy vydané po roce 1990. V případě zájmu o darování se ozvěte na e-mail adra.pribram@adra.cz 

Nechcete nakupovat věci z druhé ruky ani věci darovat, a přesto byste rádi pomáhali?
Možností je více. Můžete darovat svůj volný čas či znalosti a zapojit se do týmu. Můžete pomoci službou, kterou provozujete.  

Chcete pomáhat, ale nemáte čas? Podpořit nás můžete i formou finančního daru: