K některým knížkám se opakovaně vracíme. Bereme je do ruky znovu a znovu, pročítáme a promýšlíme, odkládáme a znovu se k nim vracíme. Je jedno, zda se jedná o beletrii, cestopis či ilustrovanou knížku pro děti. Může to být Pán prstenů od Tolkiena, líčení Cesty do Lhasy od Alexandry David-Néelové, mnoho svazků Krtečka, či něco úplně jiného, co se nás během života hluboce dotkne. I dlouho poté, co jsme se oblíbených knížek dostatečně nabažili, leží na čestném místě v poličce a láskyplně umatlané a ohnuté rohy nám připomínají všechny ty chvíle, které jsme s nimi prožili.

Takových knížek však není mnoho. Je mnohem více těch, které přečteme jednou, nebo klidně i vícekrát, ale pak už se k nim vracet nepotřebujeme. Příběh nás omrzí, děti vyrostou, nebo je prostě místo na poličce už malé. Co pak s nimi? Antikvariát občas není v dosahu a vyhodit se nám je nechce, třeba by si je rád přečetl ještě někdo další.

Možná už jste slyšeli o veřejných knihovničkách nebo knihoboxech. Potkáváme je občas na nádražích či v centrech měst. V jednoduché skříňce s poličkami jsou vyrovnány knihy, můžete nahlédnout, prolistovat, a když se vám nějaká zalíbí, odnesete si ji domů. Občas se dají ulovit hotové poklady. Do volného místa potom můžete naskládat své vyřazené knížky, které zase udělají radost někomu dalšímu.

Jedna knihobudka vznikla zrovna nyní v lednu roku 2022 v Pasáži Kinský. Zřídil ji a spravuje ADRA obchod, jehož smyslem je, kromě získávání financí na charitativní projekty ADRY, také podpora ekologického a solidárního životního stylu (www.adraobchody.cz). Přijďte se podívat, zalistovat si a vybrat knížku, nebo přineste do knihobudky knížku ze svých domácích zásob. Děkujeme!