Šestnáct manažerů ze společnosti Tesco se v rámci firemního dne dobrovolnictví zapojilo do zprovoznění nového charitativního ADRA obchodu v Liberci. Vedoucí ADRA obchodů Milena Čančíková si velmi pochvalovala vzájemnou spolupráci: “Byla to skvělá parta, která přiblížila vznik třetího ADRA obchodu v Liberci. Moc děkuji za velkou pomoc a podporu.”

Společnost Tesco oslovila libereckou ADRU s tím, že by ráda teambuildingu dodala i sociálně-charitativní rozměr. Dobrovolníci během jednoho červnového dne stihli v rámci šesti pracovních hodin s kratičkou pauzou na společnou pizzu natřít fasádu, upevnit vývěsní štíty, smontovat z darovaných překližek a latěk prodejní pult nebo natřít regály. Milena Čančíková zdůrazňuje, že se snaží všechny ADRA obchody vybavovat nízkonákladově z darovaného materiálu. Velmi ocenila snahu dobrovolníků, kteří si přinesli vlastní nářadí a pomohli zařídit již třetí liberecký ADRA obchod. “Oceňuju jejich píli a snahu. Myslím, že je to již nyní nejhezčí obchůdek v Libereckém kraji,” říká Milena Čančíková.

Mimo jiné také zdůraznila, že ačkoliv jsou všichni dobrovolníci manažeři a jsou tedy zvyklí spíše úkolovat ostatní, nyní byli v opačné pozici. Svou roli však zvládli perfektně. Doufá, že i záměr teambuildingu byl naplněn – tedy posílit týmového ducha, v tomto případě společnou manuální prací, která má smysl. Věra Janebová ze společnosti Tesco k tomu dodává: “Akce se moc povedla. Plánujeme další spolupráci a moc se na ni těšíme.”

Někteří z dobrovolníků přinesli do obchůdku také první zboží – věci, které doma nepotřebují, nebo zbytkové zboží z Tesca. Byli velmi rádi, že na konci dne už mohli umisťovat první věci do čerstvě smontovaných regálů.

Obchody ADRA mají charitativní a ekologický rozměr. Navíc obchod zapojuje spoustu dobrovolníků i během své činnosti. Díky tomu je prodávané zboží levnější než v second handech a pro zákazníky je tak lákavé. Jak ale Milena Čančíková zdůrazňuje, povědomí o charitativních obchodech se za čtrnáct let, kdy otevírala první obchod, velmi změnilo. Tehdy musela téměř každému zákazníkovi vysvětlovat funkci charitativního obchodu, nyní už zákazník vstupuje do obchodu s vědomím, že je zároveň dárce. Zkrátka levné zboží už není pro zákazníky to nejdůležitější. Líbí se jim také fakt, že nepoužívaným a vyřazeným věcem dávají další šanci a že svou koupí přispívají na široké charitativní aktivity ADRY.

V současné době provozuje ADRA v České republice 35 charitativních obchodů. Druhé největší zastoupení mají obchody v Libereckém kraji, kde se v září otevře již osmý z nich.

A kde nový obchod najdete? V Liberci, v ulici Ruprechtická. Slavnostní zahájení činnosti obchodu se chystá na 1.9.2023, kdy všichni školáčci budou obdarovaní malým překvapením.

Tak si nenechte otevření obchůdku ujít!