Regionální dobrovolnické centrum Libereckého kraje, které provozuje humanitární organizace ADRA, je společně s Krajskou vědeckou knihovnou a společností Webasto iniciátorem a realizátorem dvou projektů, které pomáhají začlenit uprchlíky z Ukrajiny do české společnosti.

„Díky velkorysému daru společnosti Webasto se nám podařilo počátkem dubna otevřít Dětské centrum Slunéčko, které nabízí celodenní péči o ukrajinské děti od 3 do 8 let,“ popisuje Michal Čančík, vedoucí liberecké pobočky ADRA. „Děti sem přicházejí podobně jako do běžné školky, hrají si a učí se česky. Starají se o ně učitelky a psycholožky, z nichž většinu tvoří také běženkyně z Ukrajiny. Ty také pomáhají dětem zpracovat traumatické zážitky, jimiž si prošly. Přejeme si poskytnout dětem bezpečné místo a maminkám prostor hledat si práci. Nechceme suplovat běžná vzdělávací zařízení, Slunéčko je jakýmsi mezistupněm pro děti, které zatím místo v českých školkách nemají.“

„Děti sem přicházejí podobně jako do běžné školky, hrají si a učí se česky. Starají se o ně učitelky a psycholožky, z nichž většinu tvoří také běženkyně z Ukrajiny. Přejeme si poskytnout dětem bezpečné místo a maminkám prostor hledat si práci.“

Prostory pro Slunéčko velkoryse poskytl liberecký sbor Církve adventistů sedmého dne. „Jsme rádi, že jsme se mohli do pomoci takto zapojit,“ komentuje situaci kazatel sboru, Marek Jonáš. Dětem jsou zde k dispozici velké a pěkně vybavené prostory včetně jídelny a dětského koutku. V areálu kostela svatého Vincence z Pauly na Perštýně je také dvůr s parkem, který nabízí bezpečný a pěkný prostor pro venkovní aktivity.

S myšlenkou zřídit centrum pro předškolní děti, které přijely se svými maminkami, přišla personální ředitelka liberecké firmy WEBASTO. První ukrajinské ženy jsou už ve WEBASTO zaměstnané, ale své malé děti si musely hlídat navzájem nebo je svěřovat těm, které zatím do práce nenastoupily. Bylo proto potřeba pro ně zajistit stabilní a jisté zázemí.

Centrum Slunéčko je v provozu od pondělí do pátku od 7 hodin ráno do 5 odpoledne a děti tu mají zajištěné i stravování. Svačiny i obědy připravuje základní škola Doctrina, a to za velmi přátelských podmínek. Zdarma mohou děti také využívat školní hřiště a další prostory.

S provozem Slunéčka pomáhá řada Čechů i příslušníků místní ukrajinské menšiny. Ti se velké míře zapojují také do Ukrajinského klubu, který pořádají každý pátek ADRA a Krajská vědecká knihovna v Liberci.

Ve Slunéčku jsou ještě volná místa. Přihlásit své děti sem mohou maminky, jež mají v ČR vízum strpení, a to buď přes e-mail liberec@adra.cz nebo na telefonu 777 036 991, kde se domluví ukrajinsky.

Ukrajinský klub

Cílem klubu je poskytnout nově příchozím bezpečný prostor, kde se mohou potkat navzájem i s českou komunitou, přiblížit jim prostředí, do kterého přišli a nabídnout jim možnost ke sdílení i odbornou terapeutickou pomoc.

Od 15 do 17 hodiny jsou pro ukrajinské děti připravené různé aktivity: výtvarné dílny, zdobení perníčků, společenské hry, dospělým je po tuto dobu k dispozici ukrajinská psychoterapeutka. Pro účastníky je připraveno i dobré občerstvení.

Vedle českých dobrovolníků pomáhají s organizací také dobrovolníci z ukrajinské komunity, bez nichž by bylo jen obtížně možné překonat jazykovou bariéru. Prezentují aktivity knihovny a asistují u jednotlivých dílen. Zájem o Ukrajinský klub je veliký. Do knihovny přichází každý pátek kolem stovky návštěvníků, většinou se jedná o děti doprovázené maminkami nebo babičkami.