Šest měsíců i díky vaší podpoře pomáháme lidem zasaženým konfliktem na Ukrajině. Potřeba humanitární pomoci na místě neklesá, naši pracovníci naopak upozorňují, že s blížící se zimou bude narůstat. Co se nám za půl roku povedlo a jak se v průběhu času naše pomoc proměňovala se dozvíte v dnešním článku a rozhovoru s Andrejem Arvensisem, projektovým a finančním manažerem zahraničních projektů ADRA.

Andreji, mohl bys prosím shrnout, jak dosud probíhala naše pomoc na Ukrajině?

Začali jsme pomáhat bezprostředně po vypuknutí konfliktu. Vypsala se veřejná sbírka a během pár dní jsme začali s materiální pomocí, nejprve na hranicích, kudy proudily statisíce uprchlíků, později jsme zaváželi dále a dále na ukrajinské území. Od začátku jsme úzce spolupracovali s ADRA Ukrajina, díky tomu jsme od začátku byli schopni reagovat na měnící se situaci a aktuální potřeby. Proto jsme například po několika týdnech začali vypomáhat i s evakuací osob.

Pomoc ADRA v číslech

98 500 000

korun vybráno ve veřejné sbírce

620

tun materiální pomoci

8 000

evakuovaných osob

47

vypravených kamionů

Co jsme nejčastěji na Ukrajinu posílali?

Většinu našich dodávek tvoří potraviny: rýže, pohanka, ovesné vločky, těstoviny, masové konzervy, zavařeniny i sladkosti. Zasíláme ale i tzv. „NFIs“, non-food items, tedy nepotravinové zboží. Jednalo se například o spacáky, ložní prádlo, hygienické potřeby a podobně.

Co teď na Ukrajině nejvíce chybí?

Největší nedostatek pociťují samozřejmě regiony, kde přímo probíhají boje nebo se nachází v blízkosti fronty. V těchto oblastech nefungují trhy, nebo jen v omezené míře. Nedostatkové zboží se tedy liší oblast od oblasti.

Když zmiňuješ různé regiony, kde všude ADRA na Ukrajině působí?

Celkem jsme už pomáhali v 19 regionech, včetně těch nejvíce zasažených – Luhanská, Doněcká či Dněpropetrovská oblast, města Kyjev, Charkov, Mykolajiv, zkrátka jsme všude na místech, o kterých v posledních měsících všichni slýcháváme ve zpravodajství.

ADRA pro nás byla jako světlo na konci tunelu. Neměli jsme žádnou naději a nevěděli jsme, na koho se obrátit. Vaše organizace nám velmi pomohla a podpořila nás v těžké chvíli. Jsme vám velmi vděční.
– Olena, která uprchla z Chersonu

Jak přesně probíhá spolupráce s ADRA Ukrajina a jak funguje distribuce potravin?

V podstatě existují tři způsoby. ADRA zaváží zboží jednak do osvobozených oblastí pod kontrolou ukrajinské vlády, kde trhy částečně fungují, ale nedokáží pokrýt všechny potřeby obyvatelstva. Druhým distribučním kanálem jsou tzv. „hot spoty“ v blízkosti aktivních bojů či přímo v bombardovaných městech, kde je dostupnost základních komodit buď velmi omezená, nebo vůbec žádná. A zatřetí materiální pomoc putuje i do tzv. komunitních center, skupinových zařízení pro vnitřně vysídlené osoby, umístěných v méně zasažených částech Ukrajiny.

Na jaké problémy při distribuci na místě nejčastěji narážíte? 

Na ukrajinské straně je velký problém s dodávkami paliva. Je nedostatek lidí i dopravců. Některé regiony, kde probíhají aktivní boje, jsou nedostupné. Bezpečnostní situace a zničená infrastruktura jsou největšími překážkami, kvůli nimž je komplikované dostat pomoc k lidem, kteří ji potřebují.

Jak se změnila distribuce pomoci od začátku války?

Na začátku konfliktu bylo hlavně potřeba dobře se zkoordinovat a nastavit spolupráci. Chyběly informace z místa konfliktu, situace byla často nepřehledná. V tomto ohledu je to dnes určitě jednodušší, jsme součástí několika koordinačních skupin a díky médiím i dalším neziskovým organizacím, které působí na Ukrajině, dostáváme pravidelné informace.

Pokud jde o objem pomoci, nevnímáme, že by se potřeba snižovala, trochu se změnil jen sortiment a mění se lokality, kam zavážíme, podle toho, jak konflikt postupuje. S blížící se zimou budou naopak potřeby narůstat. Na Ukrajině budeme pomáhat ještě dlouho.

Po neuvěřitelné první vlně solidarity je zásadní vydržet s podporou i v těžkých časech.
– dárce Jan

Zmínil jsi obavy ze zimního období. Kdy se začne s přípravami na zimu?

Na zimu se připravujeme už teď. Předpokládáme, že v zimě se opět zvýší počet uprchlíků a vnitřně vysídlených osob. Snažíme se proto posílit komunitní centra pro vnitřně vysídlené osoby na Ukrajině, ale i naše dobrovolnická centra v Česku. Naši kolegové na Ukrajině pomáhají například i se zateplováním a rekonstrukcí budov.

Pomáháme stále i s evakuací osob. Kolik lidí jsme už dostali do bezpečí?

Evakuovali jsme přes 8000 lidí. Většina evakuací probíhá na střední a východní Ukrajině, včetně Doněcké a Luhanské oblasti.

Děkujeme za rozhovor.

Příběhy, které psala válka

24. února jsem se v noci vrátila domů. Začala válka. Za týden nebyla elektřina, voda, plyn a topení, za dva týdny jídlo a peníze, za tři dům, za pět město a za sedm moje matka… Vařili jsme venku na ohni, pili tající sníh i vypouštěli vodu z kotlů, nosili jsme vodu z pramenů. Myslela jsem, že v přízemí svého domu budu schopna přežít, ale nešlo to. Když bombardování zasáhlo náš dům, létalo sklo z oken, odletěly dveře, první patro se propadlo, ale strop v přízemí vydržel. Dům se třásl a křupal. Kočka křičela, nemňoukala, vřískala. Když se situace trochu uklidnila, utekli jsme do sklepa vedlejšího domu. Ve 4 hodiny ráno můj dům vyhořel. Pak začal hořet i dům, kam jsme šli do sklepa, a museli jsme utéct jinam. Nedá se vyjádřit, co jsme cítili. Když někoho posloucháte, jak vypráví o bombardování, nebo se díváte na televizi, je to jiné, neuvědomujete si, že je to skutečné. To jsme pochopila, až když jsem to sama zažila. Je to velmi děsivé a nikdy nevíte, kdy to skončí, kolik toho ještě musíte vydržet…

Příběh ženy, která našla pomoc v Dobrovolnickém centru ADRA Brno

pomoc v česku

Kromě pomoci přímo na Ukrajině realizuje ADRA i řadu aktivit pro uprchlíky v Česku. Dobrovolnická centra ADRA se od začátku války podílela na asistenci nově příchozím v rámci Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině, podrobně si o těchto aktivitách můžete přečíst zde. V posledních týdnech se dobrovolnická centra zaměřují především na integraci uprchlíků – jazykové kurzy, volnočasové aktivity či konverzační setkávání. Na jejich organizaci se podílí přes 200 dobrovolnic a dobrovolníků. Jen do jazykových kurzů se již zapojilo 1630 nově příchozích lidí z Ukrajiny a do volnočasových aktivit přes 2000.

Tisková zpráva ke stažení

Pomozte nám připravit se na zimu

S blížící se zimou bude potřeba humanitární pomoci znovu narůstat. Pomozte nám se na to připravit. Děkujeme, že jste tu s námi pro druhé.