Jak pomáhají naše dobrovolnická centra: koordinace, materiální pomoc i integrační aktivity
Jak pomáhají naše dobrovolnická centra: koordinace, materiální pomoc i integrační aktivity
Vracíme lidem možnost rozhodovat sami o sobě
Velkou část práce dobrovolnických center nyní tvoří zajišťování materiální pomoci. Mnoho lidí muselo opustit své domovy narychlo a přichází třeba jen s jednou igelitkou v ruce. Nemají se do čeho převléct, chybí jim hygienické potřeby, potřeby pro děti atd. Vedoucí Dobrovolnického centra ADRA Ostrava, Dagmar Hoferková, líčí svůj zážitek z prvního dne po otevření humanitárního koutku na výdej materiální pomoci. „Seděli tu lidé, vyčerpaní a smutní. Jakmile jsme otevřeli, začali se všichni usmívat. To byly první úsměvy, které jsem tu viděla. Ty ženy z Ukrajiny převzaly kontrolu nad svými životy, my jim vrátili sebeúctu a ony mohly zase rozhodovat samy o sobě. A to jen díky tomu, že si zase mohly vybrat, co si s sebou vezmou – pleny pro děti, hygienické potřeby pro sebe, čisté oblečení.“
Dobrovolnická centra často spolupracují s městy a jinými neziskovými organizacemi na koordinaci a získávání materiální pomoci. Ve Frýdku-Místku, Havířově, Klatovech, Praze či Chomutově jsme například pomáhali vybavit ubytování pro uprchlíky. V řadě měst mohou lidé darovat věci a ukrajinští občané je naopak mohou získat prostřednictvím našich charitativních obchodů, humanitárních skladů či sociálních šatníků. Materiální sbírky nyní organizují dobrovolnická centra například v České Lípě, Příbrami, Havířově či Karviné. I zde nám velice pomáhají dobrovolnice a dobrovolníci, kteří třídí a vydávají oblečení i další materiální pomoc, připravují balíčky pro děti. Podrobněji se této formě pomoci a tomu, jak se můžete zapojit i vy, věnujeme v článku Materiální pomoc ADRA: jak pomáháme doma i na Ukrajině.
Ale poskytovaná pomoc je ještě mnohem rozmanitější a liší se dle potřeb v daném městě. Ve Znojmě například vypomáháme s doprovody k lékaři a sháněním léků či vyřizováním dokumentace. V České Lípě pomáháme s tlumočením i hledáním práce, v Českých Budějovicích poskytujeme profesionální krizové intervence a jsme hlavním koordinátorem materiální pomoci pro Jihočeský kraj, v Praze či Valašském Meziříčí vypomáháme s hlídáním dětí.
Neskončí to za týden
Čím déle současná krize na Ukrajině trvá, tím více je jasné, že nově příchozí budou muset v České republice zůstat déle, než si při rychlém odchodu možná představovali. Proto je nyní důležité co nejdříve začít s dlouhodobými integračními aktivitami, které pomohou nově příchozím začlenit se do české společnosti, naučit se jazyk, navázat nové vztahy a nová přátelství, ale i „jenom“ přijít na jiné myšlenky a smysluplně či zábavně trávit volný čas. Většina našich dobrovolnických center už s těmito aktivitami začala. „Aktuálně se věnujeme skupině ukrajinských maminek, které přijely do ČR před třemi týdny a mezi prvními otázkami bylo „kde můžu pracovat?“ Ukrajinské ženy rozhodně nechtějí sedět s rukama v klíně a jen přijímat nabízenou pomoc, hned po pár dnech jsme s nimi začali kurzy české konverzace, které zajišťují naši dobrovolníci a dobrovolnice,“ přibližuje Barbora Bezděkovská, vedoucí dobrovolnického centra v Praze.
Škála nabízených aktivit je opět velmi pestrá, kromě kurzů češtiny organizujeme volnočasové aktivity pro děti i dospělé, nabízíme doučování, podporujeme vznik komunitních center či pořádáme víkendové akce. Co nabízíme třeba právě ve vašem městě zjistíte na rozcestníku níže.
vzdělávací a integrační aktivity
Ve spolupráci s městem vyjednáváme svépomocné skupiny.
Konverzační kurzy pro rodiny, komunitní setkávání.
Plánuje se založení komunitního centra.
Výuka češtiny s odborným lektorem, v jednání aktivity informačního centra.
Plánujeme komunitní setkávání a volnočasové aktivity.
Konverzační kurzy pro dospělé a děti, materiály od Univerzity Karlovy, volnočasové aktivity a komunitní setkávání.
Komunitní setkávání, tzv. Ukrajinský klub – celodenní program pro děti, informace pro rodiče; dětské centrum (3 – 8 let), psychosociální podpora odborníky, vzdělávání podpořeno pedagogy.
(Klatovy) Doučování dětí a jazyka ve spolupráci s lokální Charitou.
Komunitní setkávání, konverzační kurzy – 2 h denně pro děti i dospělé, dětská skupina, volnočasové aktivity.
KACPU – program pro děti, prostory pro doučovánní, v plánu adaptační dopolední setkání.
Volnočasové aktivity pro matky s dětmi + kroužky umění, hudební atd., aktivity pro předškolní děti.
Komunitní setkávání, volnočasové aktivity, víkendové akce pro děti 3-15 let, kurzy češtiny ve spolupráci s městem Znojmo.