Známe letošní vítěze ceny Dobrovolník roku, kterou každoročně uděluje město Ostrava. Jedenáct nominovaných, z různých dobrovolnických organizací, bylo oceněno za jejich nezištnou a obětavou pomoc druhým.

Ocenění mnohdy věnují dobrovolnické činnosti desítky či stovky hodin svého času, aby v nesnadných chvílích podpořili ty, kteří to potřebují nejvíce.  Po dvou předchozích „covidových“ letech, kdy zástupci města předali ocenění dobrovolníkům individuálně, proběhl dvanáctý ročník ankety již opět tradičně na půdě magistrátu.

Za Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava si cenu převzala naše dlouholetá dobrovolnice Jiřina Raszka Marušáková. Ta již neuvěřitelných 9 let dochází za Monikou, která je uživatelkou Čtyřlístku – centra pro osoby se zdravotním postižením. Za tuto dobu spolu prožily už mnoho životních událostí – těch radostných i méně radostných. Momentálně dochází do Čtyřlístku už i se svou malou dcerkou. V době, kdy byl covid, se nemohly kvůli zákazu návštěv vídat, zůstávaly však v kontaktu alespoň telefonicky, ale Jiřina posílala Monice i dárky a pohledy. Naše dobrovolnice zprostředkovává Monice nové zážitky, jako je jízda na kolečkových bruslích nebo koloběžce. Společně však sdílely i pohled na celou Ostravu z věže radnice anebo oslavu výročí jejich přátelství s dortem v cukrárně Ollies.

Naše oceněná dobrovolnice krásně vyjádřila, že dobrovolnictví je i o zodpovědnosti k druhým, jedině pak může mít smysl i pro nás.

„Když chceš, tak už musíš. Pouze chtít nestačí, je třeba i něco pro to udělat. Je to tak ve všech sférách života, nejen v dobrovolnictví.“

Ještě jednou gratulujeme Jiřince k ocenění a jsme nesmírně pyšní, že v ostravské ADRA jsou dobrovolníci jako je ona.