Město Ostrava u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků, který slavíme 5. prosince, již tradičně oceňuje ty, kteří nezištně pomáhají a věnují svůj čas potřebným. Do již desátého ročníku ankety „Dobrovolník roku“ byla za ostravskou dobrovolnickou organizaci ADRA, nominována Monika Šindelová, která se ve svém volném čase dlouhodobě věnuje seniorům. Cenu jí předá osobně náměstek primátora Zbyněk Pražák.

Monice Šindelové je 46 let a pracuje jako asistentka v autoservisu. K rozhodnutí pomáhat ji před sedmi lety inspirovala kamarádka a dnes určitě nelituje: „Dobrovolnictví je pro mne založeno především na kamarádství, i když se potkávám s lidmi, kteří jsou o generaci i dvě starší, než já. Je úžasné, když můžeme společně sdílet radost, starost, ale i pohodu a klid.“ Paní Monika dlouhodobě navštěvuje seniory v domovech i domácnostech. Dobrovolnictví má v jejím životě pevné místo. A co jí i po letech nejvíce motivuje? „Dobrý pocit z pomoci druhému, když vidíte, že vás někdo rád vidí, těší se na vás. Největší odměnou mi je, když odcházím ze schůzky se seniorem nebo seniorkou s úsměvem a jsem ráda, že jsem někomu zpříjemnila odpoledne. Dobrovolnictví mi dává mnohem více, než do něj vkládám, čerpám z něj neuvěřitelnou vnitřní sílu,“ dodává oceněná dobrovolnice Monika Šindelová.

Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava vysílá dobrovolníky k potřebným lidem v Ostravě již 11 let. Jeho posláním je propojovat svět ochotných lidí, kteří chtějí pomoci, se světem těch, kteří pomoc potřebují. Letošní rok byl v mnoha ohledech jiný než předešlé a dobrovolnictví získalo ještě hlubší rozměr. Řada dobrovolníků ADRA v těchto dnech nezištně pomáhá po boku zdravotníků a pracovníků v sociálních službách a přispívají ke zvládnutí koronavirové krize. Jsou zapojeni do přímé péče o klienty, tráví s nimi volný čas, nebo vypomáhají v kuchyních či prádelnách. Dobrovolníci ADRA pomáhají i jinak – v době, která nepřeje setkávání, telefonují seniorům, posílají jim dopisy či balíčky, vytvářejí různé křížovky, doplňovačky, rébusy, které putují do domovů pro seniory, aby je alespoň touto formou rozptýlili a povzbudili.