Mezinárodní síť organizace ADRA vysílá na Filipíny tým vyškolených humanitárních pracovníků. Ti budou zajišťovat dodávky pitné vody, potravinovou pomoc a provizorní přístřešky.  Na místě již působí místní krizový koordinátor Adry. Do pomoci Filipínám se aktivně zapojili i Češi. Na účet veřejné sbírky 41594159/0300, v.s. 395 poslali od soboty více než půl milionu korun. Nyní mohou využít i dárcovské DMS zprávy v podobě DMS ADRA na číslo 87777. Cena jedné DMS je 30 Kč. Nadace Vodafone ke každé DMS poslané z čísla Vodafone do 1. 12. 2013 přidá 30 Kč.


Současná situace na Filipínách

Počet obětí na Filipínách stále stoupá, hovoří se o desítkách tisícTéměř 2000 obyvatel se pohřešuje na ostrově Samar. Podle filipínského ministerstva sociální péče bylo zasaženo 9,5 milionu lidí v devíti regionech.  Přes 600 tisíc Filipínců je bez domova. Zhruba dvě třetiny lidí  našly útočiště v evakuačních centrech.

 

ADRA vše monitoruje, Češi pomáhají

ADRA, jakožto síťová organizace má na Filipínách vlastní pobočku. „To je velká výhoda, mohli jsme být k dispozici takřka okamžitě. Kromě toho míří na Filipíny mezinárodní tým vyškolených pracovníků. Zaměří se především na lokality v oblasti Cebu, Iloilo a Bohol. ADRA se dále účastní koordinačních jednání v Manille, která spolu s dalšími nevládními organizacemi připravuje OSN,“ přiblížil práci ADRY International ředitel české pobočky Michal Čančík a dodal, že i česká ADRA je v pohotovosti. Kromě toho, že vyhlásila sbírku, zřídila DMS a přispěla 100.000 Kč z pohotovostních rezerv, je rovněž připravena poslat na místo své lidi, bude-li potřeba.

V těchto dnech na Filipínách situaci monitoruje krizový koordinátor ADRA International Moises Musico. Objíždí města a ostrovy a mapuje situaci pro následnou pomoc.  

„Naší prioritou bude zajišťovat pitnou vodu, hygienické potřeby, potraviny a provizorní přístřešky. Nyní hledáme vhodné místo pro čističku vody, budeme dodávat desinfekční tablety a také stavět latríny,“ upřesnil Musico.

V oblasti stále nefunguje elektřina stejně jako mobilní operátoři. Telefonické spojení s řadou oblastí je nemožné, informace si humanitární pracovníci předávají prostřednictví rádií a satelitních telefonů.

dms

Jak pomoci obětem tajfunu Haiyan na Filipínách:

  • finančním příspěvkem na účet veřejné sbírky organizace ADRA 41594159/0300, variabilní symbol 395
  • zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777(cena jedné DMS je 30 Kč, ADRA obdrží 28,50 Kč). Nadace Vodafone ke každé DMS poslané z čísla Vodafone do 1. 12. 2013 přidá 30 Kč

Více informací na www.adra.cz