Každoročně si 1. října připomínáme den seniorů. Právě tohoto dne byl totiž Organizací spojených národů a jejím generálním tajemníkem Kofi Annanem vyhlášen rok 1990 Mezinárodním rokem seniorů.

Tento den nám dává prostor k zamyšlení nad tím, co všechno mohou naši rodiče či prarodiče přinést nám osobně, ale i celé společnosti. Životní zkušenosti, moudrost či historické události, kterých se účastnili, mohou být příkladem i inspirací pro každého z nás.

Nejenom v tento den bychom však měli mluvit i o problémech, se kterými se senioři potýkají. U nás v ADRA si nejvíce uvědomujeme, a snažíme se i řešit, problém sociální izolace a osamění seniorů. Česká republika se totiž řadí v rámci Evropy mezi země s nejvyšším podílem osamělých seniorek a seniorů. V samostatných jednočlenných domácnostech žije kolem 750 tisíc starších lidí. Každý 5. senior uvádí, že se většinu času cítí osaměle. A právě pro tyto seniory jsou tady naši dobrovolníci.

„V domovech pro seniory i v domácnostech v Ostravě a okolí žijí desítky osamělých seniorů, kteří trpí sociální izolací. Zmírnit tento problém se snaží dobrovolníci ADRA, kteří je ve svém volném čase navštěvují. Jsou to právě oni, kteří jim nezištně věnují svou pozornost, blízkost a přinášení jim tím radost do života. Leckdy je dobrovolník jedinou blízkou osobou, kterou daný senior či seniorka má. Už jenom pocit, že se má senior komu svěřit a sdílet s někým věci, které jej těší, či naopak trápí, leckdy působí jako zázračný lék,“ vysvětluje vedoucí dobrovolnického centra ADRA v Ostravě, Dagmar Hoferková.

Osamělých seniorů a seniorek je, bohužel, mnohem více než lidí, kteří jsou ochotni za nimi pravidelně docházet. A přitom někdy stačí tak málo, jenom vyslechnout, popovídat si či zajít společně na procházku. Právě teď hledáme nové dobrovolníky k seniorům v ostravských domovech pro seniory i v domácnostech. Pokud chcete měnit život starých lidí k lepšímu a zapojit se do dobrovolnictví, tak můžete vyplnit náš formulář.

Budeme rádi za každého nového dobrovolníka!

Dobrovolnické programy u seniorů v domovech, ale i v domácnostech, můžeme realizovat díky finanční podpoře statutárního města Ostravaměstského obvodu Ostrava-Jih.