ADRA Česká republika vyšle na Balkán svůj tým, který na základě vlastních dlouholetých zkušeností z Česka pomůže koordinovat likvidační práce v povodněmi zasaženém Srbsku a Bosně. ADRA ČR spustila veřejnou sbírku, na kterou lidé mohou posílat finanční pomoc pro obě země. Číslo účtu veřejné sbírky pro Bosnu a Hercegovinu a Srbsko je 34983498/0300, var.symbol 510.

Povodně v Srbsku a Bosně a Hercegovině si vyžádaly již více než 40 obětí, tisíce domácností jsou bez elektřiny, jídla a pitné vody. Podle odborníků jsou to nejhorší záplavy za posledních 120 let a bývají svou ničivostí přirovnávány k občanské válce v Jugoslávii v 90. letech.

Humanitární pomoc Adry by měla směřovat v rámci Srbska do okolí Bělehradu, přesněji do města Obrenovac, které bylo zaplaveno téměř celé a bylo zde evakuováno přes 23 tisíc lidí. Mnoho místních obyvatel stále zůstává ve svých domovech, jsou bez vody a jídla a kvůli zničeným mostům a špatným přístupovým cestám se k nim záchranáři složitě dostávají. Situaci komplikuje velký výpadek elektrického proudu. Je totiž poškozena elektrárna, která zásobovala elektřinou třetinu země.

Český tým ADRA plánuje na Balkán odvézt agregáty na elektřinu, dále pak vysoušeče, tolik potřebné hlavně poté, co voda opadne. Tým z Česka bude pomáhat především s koordinací a nastavením pomoci, neboť má dlouholeté zkušenosti z povodní v České republice.

ADRA Srbsko bude od pondělka distribuovat potravinové balíčky pro 520 postižených rodin z Obrenovace. Ty jsou v současné době ubytovány v evakuačních centrech v Bělehradě. Na pomoci se budou podílet hlavně dobrovolníci.

Velice podobný je scénář v Bosně, kde voda zasáhla čtvrt milionu lidí. Kvůli kopcovitému terénu tady hrozí sesuvy půdy. Nejhorší situace je v oblasti Rujnica, kde jsou všechny přístupové cesty zablokované. Kritické je to také ve městě Doboj. Podle aktuálních informací tu voda uvěznila 25 tisíc lidí v jejich obydlích a mnozí stále čekají na pomoc. Hladina vody v centru Doboj dosahuje dvou metrů.
Také tady začne od pondělka ADRA Bosna a Hercegovina rozdělovat potravinovou pomoc.

Do pomoci Balkánu se zapojují pobočky Adry z dalších evropských zemí. V Bosně už například působí německý tým. Bude otázkou nejbližších hodin, jak si kanceláře své působení v rámci postižených oblastí rozdělí.

Prostředky, které budou prostřednictvím sbírky Adry vybrány, budou podle dohody mezi obě země spravedlivě rozděleny. 

Pomoci obětem záplav v Srbsku a Bosně a Hercegovině můžete:

  • zasláním částky na konto veřejné sbírky, číslo účtu 34983498/0300, var. symbol 510. Váš dar je daňově odečitatelnou položkou. Žádost o vystavení potvrzení je možné vyplnit zde
  • zasláním platby on-line prostřednictvím platební brány níže. V případě, že chcete vystavit potvrzení o daru, prosím vyplňte všechny kontaktní údaje.