UMĚNÍ DOPROVÁZET – tato dvě slova v sobě zahrnují obrovské téma, o kterém se většině z nás nemluví zrovna lehce. Všichni víme, že nejsme nesmrtelní a že jednoho dne svíce života dohoří, ať už naše, nebo někoho nám blízkého. Ale nechce se nám o tom mluvit, je to nepříjemné, bolavé, smutné… Jsou však mezi námi lidé, kteří svůj čas věnují právě tomu, aby ulehčili odchod umírajícím, splnili jim jejich tajná přání, podpořili jejich blízké v tak těžkých chvílích a vzali na sebe kus jejich trápení.

Jednou z takových lidí je Bc. Andrea Radomská, DiS., mimo jiné terapeutka a průvodkyně v závěru života a poradce pro pozůstalé. A právě tahle vzácná žena nás ve formě tří vzdělávacích supervizí seznámila se vším, co k tomuto citlivému tématu patří a jak se k tomu co nejlépe postavit.

Tyto vzdělávací supervize jsme uskutečnili ve spolupráci s městem Orlová, zvláště s paní Mgr. Jiřinou Wiglaszovou, za což velice děkujeme. Zúčastnili se jich především naši ADRA dobrovolníci, kontaktní osoby ze spolupracujících zařízení pro seniory a také někteří zaměstnanci DC ADRA Havířov.

Supervize byla rozdělena do tří částí – 1. Vše, co probíhá od uvědomění si blízkosti smrti do samotného konce, 2. Vlastní proces umírání a smrti a 3. Vše, co následuje po úmrtí, rozloučení a v době truchlení.

Těžká témata, opravdu. Přesto jsme se díky Andy Radomské naučili, jak o nich hovořit nejen mezi sebou, ale i s těmi, kterých se to bezprostředně týká, jak přijmout fakt, že se něco nevyhnutelně stane nebo už stalo a jak to všem zúčastněným co nejvíce ulehčit. A právě to všechno Andy Radomská nejen učí ostatní, ale i sama aktivně dělá a dělá to skvěle.

Na závěr jsme všichni obdrželi Osvědčení o absolvování odborného vzdělávání „Umění doprovázet“  a všichni jsme se loučili s pocitem, že udělat pro někoho něco dobrého jde opravdu v každé situaci a že pomáhat druhým musíme nejen během života, ale i na jeho konci.

Financováno z projektu Obec přátelská seniorům (ÚZ 13016)

Aktivita je podpořena z NDT Obec přátelská rodině a seniorům 2022