V průběhu letošního léta proběhla ranní cvičení organizovaná pro klienty se zdravotním postižením, která si připravila a realizovala dobrovolnice Bohdana Pufferová v organizaci Santé, ve středisku Mikado.

Smyslem setkání bylo aktivizovat klienty, umožnit jim zažít si základy dechového cvičení a pořádně se protáhnout. Dechová cvičení jsou užitečná pro náš život. Některá cvičení lze provádět vleže, vsedě, ve stoje. Postupně lze zvyšovat náročnost. Cílem je schopnost uvolnit se a správné provedení cviků. Jak sama dobrovolnice říká: „V podstatě jde o správný nácvik dechu a zdravé protažení, které může napomoci dobrému trávení, vypořádání se s emocemi různého charakteru.“ Tuto dovednost mohou klienti pak dobře využít před veřejným vystoupením, ve stresových situacích, kdy má člověk naspěch, prožívá napětí nebo záchvaty úzkosti.

Vedení Santé na podporu této aktivity nakoupilo pro všechny cvičence karimatky. Na druhé cvičební setkání přišla zhruba desítka klientů s převahou mužského zastoupení. Klienti s elánem nastoupili na „značky“ a dali se do „práce“. Někdy to byla pěkná fuška. Sedět na patách. Zajezdit si důsledně na kole v poloze v lehu, nebo udělat kočičí hřbet… Celé cvičení trvalo zhruba 60 minut. Krom nezbytné pauzy na toaletu, vydrželi všichni až do konce.

Dobrovolnice Bohďa Pufferová společně s maminkou Libuškou Heřmanovou jsou ve středisku Mikado velmi známé a oblíbené. Již sedm let zpestřují klientům čas zpěvem, při kterém se doprovází na hudební nástroj. Jejich jména jsou spojena také s jednotlivými ročníky benefičních koncertů Souznění. První ročník proběhl v roce 2018.

Děkujeme dobrovolnicím Bohďě a Libušce za jejich kreativitu a realizaci nápadů.