Červenec je magický mezník pro všechny děti i rodiče. Léto! Prázdniny jsou tady! Je to také důležitý bod zlomu v naší pomoci Ukrajincům v Havířově – dveře humanitárního skladu ADRA zůstanou totiž už nadobro zavřené. Děkujeme společnosti Heimstaden, že nám poskytla prostory na Hlavní třídě a mohli jsme tak pomáhat. Mnohým z uprchlíků se podařilo začlenit do havířovského života – bydlí, našli si práci, vydělávají a nejsou již tolik závislí na humanitární pomoci.

A tak přišel čas bilancovat a tvořit statistiky. Tato čísla však jsou pro nás jiná, vidíme za nimi úžasné ženy, muže a děti, které jsme mohli poznat, seznámit se s jejich osudy a něco dobrého přinést do jejich života. Nejen potraviny, hračky, drogerii, nádobí nebo oblečení, ale také naději. Když jsem měl možnost si s mnohými Ukrajinci povídat, jedna věta se opakovala v každém rozhovoru, víte která? „Jsme neskutečně vděční za to, jak jste nás jako Češi přijali. Tohle jsme ještě nezažili. Moc si toho vážíme.“ Ani nevíte, jak hrdý jsem se cítil, že jsem Čech. Takže poděkování patří opravdu vám všem.

Jsme vděční, že jsme mohli v Havířově Ukrajincům darovat stovky potravinových tašek, které byly z velké části financovány z daru společnosti Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o, stovky balíčků drogerie, stovky tašek oblečení, 3 palety brambor, 880 voňavých bochníků chleba Morávka, dětem 500 dárkových krabic z Nadace TV NOVA, stovky krabic puzzle atd. atd. Pomohli jsme tak více než 2000 úžasným lidem, převážně pak ženám a dětem. Chceme poděkovat zároveň všem vám, kteří jste osobně přinesli nebo přivezli svoje dary, a že vás nebylo málo!

Velký dík patří také vám, všem dobrovolnicím a dobrovolníkům, dokonce i milým ukrajinským ženám, které nám naši pomoc chtěly nějak oplatit, a tak se zapojily do dobrovolnictví. Pomáhali jste neuvěřitelných téměř 1000 hodin a věřte tomu, váš čas a energie se navždy zapíše do srdcí našich ukrajinských přátel.

Nicméně, „za vodou“ jak se říká ještě nejsme. I když je sklad zavřený, mnozí Ukrajinci naši pomoc stále potřebují a mnohé budou moci najít v ADRA sociálním šatníku, který je otevřený i všem potřebným českým spoluobčanům. Nechme taktéž otevřená svá srdce a pokud budeme mít možnost darovat nějaké oblečení, nábytek, hračky, drogerii, nádobí nebo třeba ložní povlečení či nějakou elektroniku, udělejme tak. Pomáhat je přeci přednost a hlavně radost!

                                                                Zdeněk Soviš, koordinátor humanitární pomoci