Včera, ve čtvrtek 18. ledna, proběhlo již posedmé tradiční slavnostní setkání dobrovolníků z Českého Těšína v kavárně AVION. Připomeňme si tuto příjemnou a neopakovatelnou atmosféru malým shrnutím a fotkami.

Již před čtvrtou hodinou odpolední se otevírají brány do kavárny AVION a přicházejí první návštěvníci. U vchodu jsou přivítáni milou pozorností v podobě PFka a číslem do tomboly, dále na ně čekal zapis do prezenční listiny a v neposlední řadě odložení svých zimních šatů na předem připravený a hlavně objemný věšák. Co nevidět je kavárna zcela zaplněná milými a usměvavými tvářemi. Kromě dobrovolníků přijali pozvání také zástupci města, kteří dobrovolnictví ve městě aktivně podporují, a také vedení jednotlivých přijímajících organizací.

Setkání zahájila a celým odpolednem nás provázela supervizorka ADRY Andrea Radomská, která po celou dobu sršila vtipnými hláškami a komentáři – kam na to ta Andy chodí? 🙂 Úvodní slovo dostal pan Karel Staněk, předseda Moravskoslezského sdružení Církve adventistů sedmého dne a zřizovatel ADRY. Ukázal nám video, na němž běžci běží závod. Jeden z nich už nemůže dál, proto se zastaví. Místo toho, aby ho dohánějící závodník předběhl a zvítězil, vzal ho za ruku, aby se do něj nemohoucí mohl zapřít a závod doklusali společně. Před cílovou rovinkou zachránce svého pasažéra postrčil kupředu, aby zvítězil a on vzápětí doběhl za ním. Velice hezké a dojemné video, díky němuž si uvědomíte, že pomoc není samozřejmá, ale pokud myslíte i na druhé a pomůžete jim, dá vám to mnohem více, než nějaká medaile.

Jako další kulturní vložka posloužil snímek, který mapuje pětiletou historii Denního centra ADRA Havířov a který byl promítán také na slavnostním večeru v prosinci v Kulturním domě Petra Bezruče v Havířově. Ve filmu jsme viděli nejen příběhy některých dobrovolníků a jejich klientů, ale také jsme se dozvěděli něco málo ze zákulisí ADRY.

Poté byli postupně oceněni všichni dobrovolníci i pracovníci zařízení, kam dobrovolníci dochází. Konkrétně se jedná o Domov seniorů Centra sociálních služeb Český Těšín, Nemocnice Český Těšín, Senior domy Pohoda, Domov pro seniory Slezské humanity spolu s dobrovolníky, kteří dochází za svými seniory přímo domů. Koukněte do fotogalerie pod článkem na společné fotky.

To však zdaleka není vše. Pamatujete na ty zvláštní zelené lístky, které se rozdávaly u vchodu do kavárny? Ano, správně, nastává čas tomboly. 🙂 Po důkladném losování z magického klobouku byly rozdány pěkné ceny od hygienických balíčků přes kuchyňské potřeby až po náramkové hodinky. Na ty, co nevyšlo, určitě hned někde nedaleko za rohem čekala osudová láska, když tedy neměli to štěstí ve hře. 🙂

Na památku jsme pořídili společné foto, kam jsme se tak tak vešli, ale jak se říká, dobrých lidí se všude vejde, takže jsme tam skutečně všichni, tedy… až na Janu Žoričovou, která po celou dobu aktivně fotila – příště poprosíme obsluhu, aby to bylo opravdu komplet. 🙂

Odpoledne, nebo teď už spíš podvečer, završil folkový zpěvák pan Pavel Kantor několika písničkami ze svého bohatého repertoáru. Nakonec zpívalo a tleskalo do rytmu celé publikum – ta vůbec největší odměna pro hudebníka.

Není nad příjemně strávený čas s milými lidmi. Děkujeme a zase za rok! 😉

Jiří Sobota