……tak a je to tady. Po týdnech příprav, plánování a shánění „nových kamarádů“ se v září rozjel program Nový kamarád. Pilotní projekt sociálního odboru města Orlová, který chce dětem většinou sociálně znevýhodněným, nabídnout možnost trávit odpoledne jinak. Užít si pokud možno příjemnou zábavu, zažít něco nového a případně se seznámit s novými kamarády. 

Je fajn, že se tohoto projektu může účastnit také Dobrovolnické centrum ADRA Havířov, které zaštiťuje dobrovolníky – nové kamarády. Mladé lidi, kteří jsou ochotni kus svého času věnovat dětem, se kterými by se za normálních okolností třeba nikdy nesetkali. Pevně věřím, že společně strávený čas může být nevšedním zážitkem pro všechny zúčastněné.

DEN PRVNÍ 🙂

Po prvním nutném, nikoliv nudném, školení, kterým prošli všichni noví kamarádi, se přiblížil den D.

První společně strávené odpoledne, které mělo být více méně oťukávací a seznamovací, proběhlo na půdě sociálního odboru města Orlová. Pro všechny bylo přichystáno občerstvení a pro děti také malé dárky. První chvíle sice byly trochu rozpačité, ale jak jinak že? Vždyť asi každý zná ten pocit, když vejde do místnosti plné nových/cizích lidí. Každopádně se nám zábava celkem solidně rozproudila a celý seznamovací večírek neskutečně rychle utekl. Fajn bylo taky to, že nikdo neodešel před koncem. A to i přesto, že nepřišel kouzelník 🙂 Děti, tedy ty, o které jde při těchto aktivitách především, se na konci ptaly, kdy bude další akce … a to, myslím si, je ta nejlepší známka spokojenosti.

Nový kamarád Nový kamarád

Směle se tedy mohla naplánovat odpolední procházka na jízdárnu → směr Jezdecký klub NANKA.

DEN DRUHÝ – NANKA

Další setkání bylo tedy naplánováno na pátek 23. 9. Hned na začátek je potřeba uvést, že počasí vyšlo skvěle. Sraz v 16 hodin u Magnolie a pak pochodem vchod směr NANKA. Všichni se už znají a atmosféra je zase o něco uvolněnější.

Každopádně se ale nesmí zapomenout na malý dárek pro koně. 3 kila mrkve by možná mohla stačit. Jenom bacha na prsty. I když to vypadalo, že tři kila jsou dost, ukázalo se nakonec, že to vlastně byl jen malá svačinka. I ta ale splnila svůj účel. Koníci se ukázali jako ta nejlepší a nejmilejší zvířátka. Škoda jen, že se nevejdou do obýváku 🙂

Je fajn, že druhé společně strávené odpoledne mohlo proběhnout zase trochu jinak. Děti i jejich noví kamarádi si mohli vyzkoušet péči o koně, projít si stáje a hlavně se projet na koních.

Při zpáteční cestě byly děti ještě neplánovaně svědky fingovaného přepadení na workautovém hřišti. Tahle ukázka měla velký úspěch, a tak všem aktérům ještě jednou děkujeme. I když je neznáme 🙂

 

Nový kamarád Nový kamarád Nový kamarád

Plány na příště…

Všichni, kdo se podílíme na realizaci projektu Nový kamarád, jsme moc rádi, že se dětem ale i jejich novým kamarádům (ADRA dobrovolníkům), dosud společně strávený čas líbil. A to jsme teprve na začátku! Máme před sebou ještě spoustu dalších plánů, jako jsou návštěva bazénu, badmintonový turnaj, návštěva kina a další.

Na závěr ještě jedno velké poděkování dámám ze sociálního odboru MěÚ Orlová. Paní Lízalové, paní Kvakové ale i dalším, kteří/které mají tohle všechno na svědomí 🙂

Bc. Michal Kovár, koordinátor dobrovolníků