Centrála ADRY v Kyjevě se rozhodla, že zřídí svoji pobočku na Zakarpatské Ukrajině ve městě Mukačevo. Vzhledem k tomu, že pobočka ADRY DC v Havířově na Zakarpatí pomáhá již přes deset let, centrály Česka a Ukrajiny se domluvily na schůzce a nastavení další případné spolupráce.

V úterý 16. 1. 2018 se setkali v prostorách mukačevské ADRY zástupci ADRA Ukrajina – výkonný ředitel Anatolii Nikitiuk, vedoucí zahraničních projektů Artěm, vedoucí pobočky ADRA Mukačevo Albert Pirchak a zástupkyně organizace NEEKA, která úzce spolupracuje s novou pobočkou ADRY v Mukačevu.

Za českou stranu se jednání zúčastnil vedoucí oddělení zahraničních projektů Zbyněk Wojkowski, vedoucí projektů na Zakarpatí Karel Folwarczny a administrátorka Marcela Holková.

Setkání bylo velmi příjemné a přátelské. Obě strany po jednání projevily zájem o případnou další spolupráci a o navázání společných kroků k pomoci potřebným na Zakarpatí. Po jednání pak jeli do školy č. 2 v Mukačevu, kde již druhým rokem česká ADRA, pobočka DC Havířov financuje projekt vaření obědů pro sociálně slabé žáky. Jedná se o 105 dětí a celý systém spolupráce a pomoci vysvětloval ukrajinským zástupcům ředitel školy pan Michajlo Láboš. V jídelně školy jsme pak ochutnali oběd, který se vaří z českých  finančních zdrojů a ukrajinští zástupci ADRY pochvalovali realizaci projektu a rovněž skladbu a chuť oběda.

Na oplátku jsme pak jeli s vedoucím pobočky ADRA Mukačevo Albertem Pirchakem a s několika dobrovolníky do míst méně přístupných, kde nám byla ukázána velká potřebnost obyvatel této oblasti. Byli jsme rádi, že jsme měli s sebou několik tašek potravin a několik krabic dětské výživy. Na místě jsme pak domlouvali možnou formu a potřebné kroky pomoci těmto domorodcům. Jsou to lidé absolutně bez prostředků a žijící v největší chudobě. Celá osada nemá ani pitnou vodu. Berou pro svou potřebu vodu z nedalekého potoka.

Všichni si uvědomujeme, že jakákoliv pomoc potřebným je vždy na místě a má smysl, ať je velká, či malá. Víme, že je to někdy jen malá kapka v moři, která ale může mít obrovskou pomoc.

 

Za DC ADRA Havířov Karel Folwarczny, Marcela Holková