Děkujeme dvanácti studentům z celé republiky za zájem o zúčastnění se tábora v Mukačevu. Letos se tábor koná v prostorách nově vzniklé pobočky ADRA Karpatia. Tábor je příměstského typu a dochází do něho 82 dětí ze sociálně slabých rodin. Věkové rozpětí je od 8 – 15 let. 36 dětí je z Mukačeva a zbytek je každodenně svážen autobusem z okolních vesnic.

Tábor začal v pondělí 16. července a od samého začátku se naši čeští studentíci aktivně zapojili do všeho dění. Mají k ruce dobrovolníky studenty z Mukačeva a hned po příjezdu se s některými mohli už seznámit. V našem týmu je totiž 11 děvčat a jeden chlapec Filip, a proto nějaká další chlapská pomoc není k zahození.

Tábora se účastní děti z chudobných poměrů a právě s těmito životními podmínkami se chtěli naši dobrovolníci seznámit. Díky vedoucímu ADRA Karpatia Albertu Pirchakovi a díky náměstkovi pro sociální věci Zakarpatí Sašovi Bohivovi mohli na vlastní oči vidět to, o čem jenom slyšeli. Dárečky, které si přivezli s sebou pro případ, rozdávali přímo v domáctnostech dětí z tábora. Ukápla nejedna slzička a nevěřícně kroutili hlavami nad tím, jak se dá ještě dneska tak chudobně žít. To hlavní na ně ale čekalo. Navštívili romskou osadu v Mukačevu, kde se žije bez vody a bez základních životních potřeb. Připraveni na danou situaci jsme dodávkou přivezli oděvy, rýži, těstoviny a nějaké hygienické pomůcky. I tam musí být daná pravidla a vše se zapisovalo do patřičných formulářů. Naše studentky a jeden student chodili po osadě a rozdávali dětem bonbóny a dospělým chleba.

Každá taková osada má svého velitele a tak díky němu je vždy zajištěna bezpečnost toho, kdo je navštíví. Albert Pirchak již nějakou dobu navštěvuje několik takových osad, domorodci ho znají a má s nimi přátelský vztah. Pomáhá jim v mnoha směrech. Je doktor medicíny, takže tam využívá svých možností. Naši studenští dobrovolníci na vlastní oči viděli pomoc potřebnému v terénu a byli z toho doslova dojati.

Tábor končí až za týden. Za ADRU Havířov přejeme hodně sluníčka, kreativity, žádné úrazy a dobrou náladu. Děkujeme perfektní kuchyni za kvalitní a chutné jídlo pro všechny účastníky tábora. Děkujeme všem, kteří se jakkoliv podílí na organizaci, sponzorství a chodu celé akce.

 Karel Folwarczny, vedoucí projektu

Marcela Holková, administrátorka projektu