Čtrnáct dní uběhlo jako voda a tak, jak dobrovolníci ADRY přijížděli plni zvědavostí a očekávaní, co jim pobyt na Ukrajině s mukačevskými dětmi přinese, tak plní nostalgie a naplněni hezkými zážitky, museli odjíždět. Vznikla spousta přátelství s dětmi, vyměnily se adresy i dárečky a se slibem, že za rok určitě, se loučili.

Jedenáct skvělých lidí z celé republiky se rozhodlo, že jenom tak, dobrovolně věnují svůj čas někomu, kdo to potřebuje. Jenom tak, zdarma a s láskou. Podařilo se jim to opravdu skvěle. „Kdo si hraje, nezlobí“, byla věta optimistické Báry Liszkové, vedoucí tábora, která společně se všemi vytvořila opravdu pestrý, zábavný i vzdělávací čtrnáctidenní program. Program byl velmi nápaditý, neboť mezi dobrovolnicemi byli i dva velmi kreativní muži.

Počasí bylo proměnlivé, a tak podle toho se uskutečňoval každodenní program. Když pršelo, posloužily školní prostory a za sluníčka se chodilo ven na hřiště a okolí.

Tábor - Ukrajina 2016 Tábora se v průměru zúčastňovalo šedesát dětí a s organizací pomáhaly i ukrajinské školní vychovatelky. Jazyková bariéra se každým dnem víc a víc vytrácela. Ředitel školy pan Jurij Holiš, i když to neměl v popisu práce, pobýval na škole denně. Vzhledem k tomu, že tábor byl příměstského typu a děti na noc chodily domů, každé ráno se musela zjišťovat nová docházka dětí. A děti pravidelně chodily a těšily se na další a další soutěže, hry a aktivity.

Kuchyň vařila skvělou ukrajinskou stravu a dobrovolníci některá jídla jedli poprvé. Kontrola hygieny přišla hned první den tábora, dopadla velmi dobře a vše bylo v pořádku. Jen místní zahradník nějak nestíhal a zahradu kosil až v průběhu druhého dne tábora. Však za to dostal pořádně vyčiněno a sliboval, že už se to nikdy nebude opakovat.

Tamní ukrajinské předpisy stanoví vážit účastníky tábora před a po akci a tak se také stalo. V průměru každé dítě přibralo na váze 1,5 kg. Zelenina a ovoce byly denně čerstvé a velký dík patří vedoucí kuchyně paní Silvě Vasiljevně a jejímu kolektivu.

Je vždycky úžasné, když se podaří dobrá věc. Letošní tábor se skládal ze sympatických a pracovitých mladých lidí, ale i ze sympatických a pracovitých lidí středního věku. Měli výdrž, trpělivost a velkou snahu udělat šedesáti ukrajinským dětem, které to v životě nemají vždy lehké, krásných čtrnáct dní. I přes malé či větší problémy, které se vždy u takovýchto akcí vyskytnou, byli schopni vše v klidu vyřešit a fungovat dál.

Ještě jednou velký, velký dík.

Za realizační tým ADRA Havířov Karel Folwarczny a Marcela Holková