Poslední březnový týden byl pro mnoho Ukrajinců v Havířově a Českém Těšíně slavnostním. Na kurzech češtiny obdrželi za svou dlouhodobou píli a pokroky v jazyce certifikáty. A opravdu si je zasloužili! Ukončili jsme tak aktivitu, která v rámci práce dobrovolnických center neměla dosud obdoby. Každý, z těch 29 lektorů, to úspěšně zvládl. A právě jim jsme chtěli poděkovat za celoroční obětavou práci. V pátek 31. března 2023 jsme se společně setkali ve velké učebně Komunitního cetra Lučina v Havířově. Už se neučilo, jen jsme seděli, vzpomínali, smáli se, pochutnávali si na dobrém medovníku a upíjeli dobrou kávu nebo čaj.

Je to až těžko uvěřitelné, že celkem naši lektoři odučili neuvěřitelných 644 hodin v rámci 361 lekcí!  431 dětských i dospělých studentů češtiny dostali alespoň jednu lekci v jednom z našich 26 kurzů, které běžely na různých místech Havířova, Karviné nebo Českého Těšína. Rádi bychom poděkovali společnosti Heimstaden, MC Lučina Havířov, KC Archa Karviná, Centru pro podporu podnikání a zaměstnanosti a Církvi Adventistů sedmého dne v HavířověČeském Těšíně za podporu a poskytnutí prostor pro lekce češtiny.

I když jsou okolnosti války na Ukrajině tak smutné, jsme rádi, že jsme mohli poznat mnoho Čechů, kteří se tak ochotně a nezištně zapojili mnohými způsoby do pomoci. Ačkoliv všechny kurzy češtiny jsou u konce, mnohá přátelství s Ukrajinci budeme prohlubovat stále dál.